Grafik komputerowy – opis zawodu

graf

Zostać grafikiem komputerowym jest stosunkowo łatwo – wystarczy ukończyć kilkudziesięciogodzinne szkolenie z zakresu obsługi programów graficznych. Jednak by móc się nazwać dobrym i odpowiednio wykształconym grafikiem komputerowym, trzeba przejść dłuższy etap edukacji.

Artyści

Najbardziej popularna ścieżka kariery, która równocześnie daje najlepsze przygotowanie do wykonywania zawodu, prowadzi przez Akademię Sztuk Pięknych. Absolwenci tych elitarnych uczelni przez pięć lat uczą się i kształcą swój zmysł estetyczny. Po ukończeniu kierunków dotyczących tworzenia grafik sugeruje się studentom odbycie szkoleń z zakresu posługiwania się programami do obróbki i tworzenia rysunków komputerowych.

pobrane (3)Wymagana jest doskonała znajomość przynajmniej jednego oprogramowania, a najlepiej dwóch lub trzech. Po zdobyciu zaświadczenia potwierdzającego uzyskane umiejętności, warto zakupić specjalistyczny sprzęt, taki jak chociażby tablet graficzny, który pozwala natychmiastowo przenosić szkic z ekranu urządzenia do komputera. Graficy komputerowi, którzy są absolwentami Akademii Sztuk Pięknych i posiadają doświadczenie w pracy z odpowiednim oprogramowaniem są najbardziej cenieni na rynku zatrudnienia. Nie można nauczyć się bycia artystą, zmysłu estetycznego czy optymalnego dobierania kolorów pod charakter grafiki.

Można jednak nauczyć się korzystać z komputera i odpowiednich programów, dlatego właśnie ta ścieżka kariery jest najlepsza dla tych, którzy chcą zostać grafikami komputerowymi. Osoby te są zatrudniane w każdej firmie, która posiada dział marketingu i reklamy. Najczęściej zatrudnia się ich w celu projektowania i wykonania projektów promocyjnych, ulotek czy szyldów. Mogą tworzyć również strony internetowe czy banery przeznaczone na portale WWW.

Informatycy

Grafikiem komputerowym można zostać również po kierunkach informatycznych. Absolwenci uczelni technicznych nie potrzebują odbywać szkoleń o tematyce oprogramowania graficznego. Niestety, programista, który dodatkowo zna się na sztuce należy do rzadkości.

Grafik o takim wykształceniu najczęściej jest wykorzystywany do projektowania i programowania grafik pod gry czy inne oprogramowanie. W większości przypadków, obraz zostaje ręcznie napisany za pomocą kodu programistycznego. Nie stosuje się takich oprogramowań jak Corel Draw czy Photoshop. Niezbędne jest wykształcenie techniczne informatyczne i umiejętność analitycznego i obiektowego myślenia. Ponieważ jednak bardzo rzadko programista potrafi podejmować decyzje związane z koncepcjami graficznymi, z reguły następuje współpraca między informatykiem a grafikiem po Akademii Sztuk Pięknych.

Oczywiście można również ukończyć specjalistyczny kurs, który zapewni nam certyfikat znajomości niezbędnego oprogramowania. Trzeba być jednak świadomym, że uzyskane w ten sposób kompetencje będą o wiele niższe.

Wymagania i zarobki

Od grafików, tych komputerowych również, wymaga się nie tylko znajomości kanonów sztuki i posiadania zmysłu estetycznego. Niezbędna jest również odpowiednia wiedza z zakresu psychologii i socjologii. Zatrudniony na tym stanowisku musi wiedzieć, jak zaprojektować elementy reklamowe, by jak najlepiej spełniały swoje zadania. Rysunki powinny oddziaływać w konkretny sposób na odbiorcę i wywoływać określone uczucia. Oceniając zarobki grafików, można się zdziwić, gdyż mediana ich zarobków wynosi raptem 3300 złotych brutto.

Płaca artysty grafika jest niewiele wyższa, bo wynosi 3680 złotych brutto. Należy mieć jednak na uwadze, że bycie grafikiem oznacza przynależność do zawodów wolnych, a więc często posiadanie własnych działalności gospodarczych i przyjmowanie indywidualnych zleceń od klientów po godzinach pracy. To właśnie ten element stanowi dużą część przychodu tych specjalistów. Dodatkowo, około 15 proc. grafików może liczyć na benefity w postaci telefonów służbowych lub darmowego ubezpieczenia na życie.

Praktykowanie tego zawodu wymaga ciągłego kształcenia się i rozwijania swoich umiejętności. Kontakt z klientem i realizacja różnego rodzaju zamówień pozwala zyskać niezbędne doświadczenie zawodowe i stworzyć interesujące portfolio.

Zawód jakim jest praca grafika komputerowego przedstawił nam pracownik firmy produkującej graficzne projekty wizytówek, kopert na wizytówki i inne.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 komentarz do “Grafik komputerowy – opis zawodu

  1. Mania
    4 października 2015 at 21:24

    Dobry artykuł. Ja od siebie mogę dodać, że ludzie powinni pamiętać o zaangażowaniu, bo bez tego do niczego się nie dojdzie:) I o pasji! Wtedy można wiele. Polecam wywiad z grafikiem komputerowym P .Sadowskim: http://www.templatemonsterblog.pl/wywiad/piotr-sadowski-uwielbiam-projektowac-od-nowa-tworzyc-nowa-jakosc/ może zmotywuje :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *