Bardzo częstym dylematem jest wybór depozytu bankowego – wahamy się zwykle między rachunkiem oszczędnościowym, lokatą terminową oraz funduszami inwestycyjnymi. Są to najpopularniejsze sposoby na lokowanie oszczędności. A zatem – co warto wybrać?
Innym rozwiązaniem są fundusze inwestycyjne z lokatą – to dość nowa propozycja, którą znajdziemy w wielu bankach. Niskie stopy procentowe obniżają też oprocentowanie produktów oszczędnościowych, np. lokat. Możemy założyć lokatę na 2 lub 3 miesiące o oprocentowaniu około 3%. Takie warunki jedynie nas zniechęcają, ale banki wymyśliły sposób, aby nie tracić kapitału. Wymyślają nowe produkty oszczędnościowe, np. lokatę z funduszem. Czy warto ją założyć? A może jednak tradycyjną? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Lokaty
Obecnie lokaty nie są tak popularne jak kilka czy kilkanaście lat temu, gdyż są znacznie gorzej oprocentowane. Bankom trudno przyciągnąć klientów do takiej oferty. Ponadto do środków zgromadzonych na lokacie nie mamy dostępu. Jest jednak na to rada – otóż jeśli zależy Ci na odsetkach, możesz założyć kilka lokat bankowych. Każda z nich będzie się kończyć, dla wygody, co kilka tygodni. Plusem lokaty jest też to, że nie musisz aktywnie zarządzać pieniędzmi, a ryzyko leży po stronie wybranego banku.
Fundusze inwestycyjne
Fundusze są znacznie bardziej elastyczne niż lokaty – możemy kupować i sprzedawać je zgodnie z naszym życzeniem. W przypadku funduszy pieniężnych oraz obligacyjnych nie grożą nam – duże wahania wyceny, a co za tym idzie ryzyko straty nie jest ogromne. Plusem tego rozwiązania jest też możliwość odroczenia podatku Belki.
Inaczej jednak sprawa wygląda w przypadku funduszy akcyjnych, o czym warto pamiętać. Ponadto fundusze inwestycyjne to jednak niepewność co do zysków, mimo że mają większy potencjał niż lokata oraz rachunek oszczędnościowy. Po stronie ich posiadacza leży też konieczność aktywnego zarządzania zgromadzonymi środkami – sam ponosisz więc odpowiedzialność za efekt.
Fundusze inwestycyjne z lokatą
Fundusz z lokatą to produkt hybrydowy, który ma oferować to, co najlepsze w obu produktach. Część kapitału będzie pracować na rachunku oszczędnościowym, a część zostanie zainwestowana przez bank w uzgodnione wspólnie z klientem fundusze. Zaletą tego rozwiązania jest m.in. atrakcyjne oprocentowanie, ale trzeba wiedzieć, że obiecywany zysk jest tylko potencjalny. A to z kolei wiąże się z ryzykiem.
Warto zawsze mieć na uwadze, że bankom też zależy na zysku, ale nie działają na naszą korzyść za darmo. Wysokie oprocentowanie funduszu z lokatą kosztuje – zwykle jest to prowizja oraz opłaty manipulacyjne. To produkt raczej dla tych, którzy mają jakieś doświadczenie w inwestowaniu. Ponadto warto podliczyć wszystko, zanim podejmiemy decyzję, który produkt najbardziej nam odpowiada.