Wolność finansowa – kilka wskazówek, które zmieniają zasady gry

wolność finansowa

Wolność finansowa może pomóc Ci przejąć kontrolę nad swoimi finansami i, co ważniejsze, swoim życiem. Chodzi o to, aby żyć w miarę swoich możliwości, żyć oszczędnie i upewnić się, że pieniądze są wydawane na rzeczy, które są naprawdę potrzebne, takie jak jedzenie, mieszkanie, a nawet wakacje (wiadomo, że relaks jest również ważny). Postępując zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi wolności finansowej w tym artykule, zbliżysz się do osiągnięcia poziomu i jakości życia, na które zasługujesz. Spójrz na swoje finanse, zbuduj dodatkowe źródła dochodów, spłać dług, a zanim się zorientujesz, będziesz wolny.

Wolność finansowa – jak daleko od niej jesteś?

Nie możesz osiągnąć wolności finansowej bez określenia punktu, w którym obecnie się znajdujesz. Oczywiście – patrzenie na to, ile masz długu, na brak oszczędności i na to, ile potrzebujesz pieniędzy, by móc normalnie żyć, może być przygnębiające. Ale to konieczny i cenny krok we właściwym kierunku – wolność finansowa jest gdzieś tam – na horyzoncie.

Sporządź listę wszystkich swoich długów: hipotecznych, studenckich, samochodowych, kart kredytowych i wszelkich innych długów, które mogłeś zgromadzić. Nie zapomnij dodać nawet drobnych kwot, które przez lata pożyczyłeś od przyjaciół lub członków rodziny.

Teraz weź głęboki oddech. I jeszcze kolejny. Następnie zsumuj wszystkie liczby.

Ile masz długu?

Jeśli to duża liczba, nie panikuj, w dalszej części tego artykułu otrzymasz wskazówki, jak sobie poradzić ze spłatą tej kwoty. Jeśli to mała liczba, gratulacje!

Ile masz oszczędności?

Sporządź listę wszystkich swoich oszczędności: konta oszczędnościowe, akcje, programy emerytalne, ubezpieczenia. Następnie dodaj otrzymywane przez Ciebie cykliczne płatności miesięczne, takie jak wynagrodzenie, poboczne pieniądze i tak dalej.

Pamiętaj o tych liczbach, gdy będziesz analizować kolejne wskazówki dotyczącymi wolności finansowej.

Spójrz na pieniądze pozytywnie

Dług z pewnością może być trochę zniechęcający. Ale pamiętaj, że pieniądze to dobra rzecz, nawet jeśli wydaje się, że teraz niosą ze sobą duży ciężar. Według “Jesteś mistrzem w zarabianiu pieniędzy” autorstwa Jen Sincero, ludzie, którzy nie zarabiają dużo pieniędzy, często odczuwają wstyd. Największą przeszkodą w zarabianiu pieniędzy, jest to, że ludzie czują, że posiadanie pieniędzy jest złe. Wielu czuje się winnych, że je ma i jeszcze bardziej winnych, że chcą je mieć. Pieniądze to po prostu konieczność, taka jak jedzenie czy woda. Pomaga kupować rzeczy, których potrzebujesz, by żyć tak, jak chcesz.

Aby doświadczyć wolności finansowej, będziesz musiał spojrzeć na pieniądze jako narzędzie, które pomoże ci osiągnąć marzenia, naładować energię i żyć bezstresowym życiem, którym możesz się cieszyć. Jeśli postrzegasz pieniądze negatywnie, podświadomie sabotujesz swoje szanse na ich zarobienie i zatrzymanie.

Zapisz swoje cele

Dlaczego potrzebujesz pieniędzy?

Chcesz na dobre pozbyć się długów? Czy jesteś zdesperowany, aby uciec od harówki od 9 do 5? Czy jest miejsce, do którego zawsze chciałeś pojechać? Potrzebujesz odkładać na ślub, dzieci lub emeryturę?

Wolność finansowa jest możliwa, gdy powiążesz ją z emocjonalnym celem. Wyjście z zadłużenia z tytułu kredytu studenckiego, zaoszczędzenie na dom, dobra szkoła dla dziecka – obserwowanie, jak dług maleje, a moje oszczędności rosną i cele stają się realne jest euforycznym doświadczeniem.

Z pewnością nie osiągniesz wszystkiego, co chcesz w ciągu miesiąca. Ale rok to dużo czasu na osiągnięcie postępów w realizacji swoich celów. Upewnij się, że twój cel jest powiązany z określoną wartością, którą chcesz osiągnąć. Wierz lub nie, zaczniesz dążyć do tych celów, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Kiedy wiesz dokładnie, co chcesz osiągnąć, osiągnięcie wolności finansowej jest milion razy łatwiejsze.

Śledź swoje wydatki

Ważnym krokiem w kierunku wolności finansowej jest śledzenie wydatków. Możesz użyć dowolnego narzędzia, które poinformuje Cię, ile pieniędzy wydajesz, ile pieniędzy znajduje się na wszystkich Twoich kontach i ile masz zadłużenia. Śledź swoje cele i określ dokładną datę, kiedy możesz je osiągnąć, w oparciu o to, ile pieniędzy pracy i wysiłku w to włożysz. W ten sposób utrzymujesz ciągłą motywację i odpowiedzialność za zrealizowanie ustalonych celów.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *