Precyzyjne sito filtracyjne do zaawansowanych zastosowań

sito filtracyjne

Przesiewanie kojarzy nam się najczęściej z pracami kuchennymi lub budowlanymi. Przesiewanie mąki lub piasku to jednak stosunkowo mało wymagające procesy, które przeprowadza się najczęściej za pomocą niezaawansowanych technologicznie urządzeń, które najchętniej nazywamy sitkami lub sitami. Okazuje się jednak, że ciągły rozwój technologii wymaga stosowania coraz bardziej wymyślnych, precyzyjnych i specjalistycznych urządzeń, których funkcje wykraczają daleko poza te, z którymi kojarzy nam się sito filtracyjne.

Przykładem bardzo zaawansowanych zadań, do których wykorzystuje się takie urządzenia, jak sito filtracyjne może być sito testowe. Sito testowe jest przyrządem używanym do pomiaru wielkości cząstek. W swojej najbardziej powszechnej formie składa się z siatki z plecionego drutu (sito tkane), z kwadratowymi otworami, sztywno zamontowanej w płytkiej cylindrycznej metalowej ramie. W przypadku przesiewania zgrubnego, zamiast siatki drucianej można zastosować sito z blachy perforowanej z otworami kwadratowymi lub okrągłymi. Sita z otworami kwadratowymi i perforowanymi mają średnicę do 4 mm, a sita z otworami okrągłymi do 1 mm.

Jakie funkcje może pełnić sito filtracyjne?

Przy wytwarzaniu ekranu siatkowego, w jaki wyposażone jest każde sito filtracyjne, z góry określa się kilka parametrów. W zależności od przewidywanego zastosowania wybrana konfiguracja warstw jest jednym z najbardziej integralnych elementów filtra, ponieważ decyduje o trwałości filtra. Czy więc lepiej jest używać konfiguracji jedno- czy wielowarstwowej? Odpowiedź jest ostatecznie zdeterminowana przez materiał i cząsteczki, które będą filtrowane i od oczekiwanych rezultatów filtrowania. Na przykład, jeśli zadanie polega na filtrowaniu cieczy z cząsteczkami zanieczyszczeń o różnych rozmiarach, można skorzystać z sita filtracyjnego wielowarstwowego, ponieważ większe zanieczyszczenia mogą potencjalnie uszkodzić siatkę i znacznie zmniejszyć dokładność jej pracy. Z drugiej strony, jeśli filtrowana ciecz zawiera minimalną ilość nieściernych zanieczyszczeń lub trzeba tylko wydobyć placek filtracyjny, konfiguracja jednowarstwowa może być w zupełności wystarczająca do przeprowadzenia takich zadań.

Największą zaletą, jaką daje tkane sito filtracyjne zastosowane w procesie przesiewania testowego, jest to, że tak często jest to jedyna odpowiednia metoda analizy wielkości dla określonego celu. Jednak nawet jeśli istnieje możliwość wyboru metody, przesiewanie filtracyjne na ogół okazuje się najskuteczniejsze. Jest to szybka i niezawodna metoda analizy wielkości, odpowiednia zarówno do dokładnych prac naukowych, jak i rutynowych analiz w warunkach przemysłowych. Testy można przeprowadzić w niemal każdym miejscu i nie jest wymagana żadna skomplikowana aparatura. W większości przypadków wystarczy zestaw sit i prosta waga laboratoryjna. W rzeczywistości szybkie sprawdzenie rozmiaru można często przeprowadzić na miejscu w konkretnym zakładzie za pomocą pary wag. Technika przesiewania testowego jest w zasadzie prosta. Nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza ani umiejętności. Potrzebna jest jedynie dokładność i staranność. Operatorów procesu można łatwo przeszkolić do przeprowadzania testów sitowych.

Sito filtracyjne w różnych procesach filtrowania

Filtracja to proces przepuszczania substancji przez media filtracyjne w celu zebrania określonych cząstek. Chociaż istnieje niezliczona ilość zastosowań i technik, które można wykorzystać do filtrowania cząstek, najczęściej stosuje się poniższe metody filtracji, w których stosuje się tkane sito filtracyjne:

Filtracja gazu

Filtracja gazu polega na przepuszczaniu gazu lub pary przez filtr z drobną siatką w celu usunięcia cząstek zanieczyszczeń. Aby właściwie filtrować gaz, inżynierowie mogą zastosować ruchy Browna, metodę elektrostatyczną, efekt blokowania, metodę bezwładności lub metodę przesiewania. Metoda, w której cząstki znajdujące się w strumieniu gazu zderzają się, powodując sporadyczne poruszanie się cząstek. Ten ruch wspomaga filtrację gazu, ponieważ zmusza cząsteczki do przejścia przez filtr.

Filtracja elektrostatyczna

Ta metoda wykorzystuje sito filtracyjne, które przyciąga cząstki z ładunkiem elektrycznym, usuwając je i filtrując gaz. Ta metoda jest zwykle używana do filtrowania drobnych cząstek gazu.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *