Fakty, mity, zalety – wszystko co warto wiedzieć o soczewkach!

Wiele milionów ludzi w całej Polsce musi nosić soczewki kontaktowe. To wielu ludzi, którzy potrzebują korekcji wzroku! Soczewki kontaktowe i okulary stanowią dużą część życia ich użytkowników. I znaczy to dla nich więcej niż wielu ludzi sądzi.

abstract-19401_960_720Ponieważ są tak ważne dla tak wielu ludzi, oto kilka interesujących faktów i rzeczy, które warto wiedzieć o soczewkach kontaktowych, takich jak te https://www.koloroweoko.pl/pl/c/Soczewki-rozowe-czerwone/31.

Interesujące fakty

Soczewki kontaktowe – kto je nosi?

 • Wśród tych milionów osób noszących kontakty dwie trzecie wszystkich to kobiety.

 • Większość użytkowników soczewek kontaktowych (około 75%) ma 25 lat lub więcej.

 • Średnia wieku wynosi jednak 31 lat.

 •  80% wszystkich użytkowników soczewek kontaktowych używa miękkich soczewek.

Co powinieneś wiedzieć o soczewkach kontaktowych?

Mity o kontaktach

 • Kontakty nie utkną za okiem. Spojówka, cienka błona, chroni twoje oczy i zapobiega przed dostaniem się czegokolwiek za oko.

 • Soczewki kontaktowe również nie mogą przykleić się do oka. To prawda, że mogą się trzymać usilnie, jeśli wyschną – jednak można je ponownie zwilżyć kilkoma kroplami sterylnego roztworu.

 • Dzisiejsze soczewki kontaktowe nie wypadają z oczu podczas uprawiania sportów lub innych aktywności. Nawet twarde soczewki nie wypadną niespodziewanie. Więc baw się dobrze – najprawdopodobniej nie musisz się martwić!


Zalety noszenia
soczewek kontaktowych

 • Kontakty są skuteczne w korekcji wzroku, ponieważ nie wpływają na wygląd ani na większość aktywności sportowych.

 • W rezultacie wielu użytkowników zgłasza większą pewność siebie, gdy noszą soczewki kontaktowe w porównaniu z okularami.

 • Młodsi użytkownicy i osoby, które przechodzą na kontakty z okularów, szczególnie podkreślają ich rolę w kontekście doceniania swojego wyglądu i socjalizacji.

 • Jednak żadna pojedyncza metoda nie jest lepsza niż jakakolwiek inna, ponieważ wszystkie mają wady i zalety.

 • Istnieje wiele rodzajów kontaktów, które mogą pasować pod wiele stylów życia. Jeśli obawiasz się pielęgnacji soczewek, możesz nosić codzienne jednorazowe lub 30-dniowe soczewki. Tak czy inaczej, możesz wybrać rozwiązanie które pozwoli Ci się nie martwić kwestią codziennej ich pielęgnacji.

Infekcje

 • 1 na 500 użytkowników rocznie spotyka się z poważną infekcją oczu, która prowadzi do ślepoty.

 • 40-90% użytkowników nie przestrzega dokładnie instrukcji czyszczenia i pielęgnacji, co może prowadzić do poważnych infekcji oczu lub innych powikłań.

 • Jedna z takich infekcji, zwana zapaleniem rogówki, prowadzi do ponad 1 miliona wizyt lekarskich rocznie.

Zapobiegaj zapaleniu rogówki i innym infekcjom, odpowiednio czyszcząc soczewki kontaktowe. Postępuj zgodnie ze wszystkimi instrukcjami i nie używaj skrótów. Nie śpij w swoich soczewkach kontaktowych, chyba że lekarz okulista przepisał specjalne soczewki, w których można spać. Spanie w kontaktach zapobiega „oddychaniu” oka i może prowadzić do infekcji i innych uszkodzeń oczu. Trzymaj wodę z dala od kontaktów i oczu. Woda, która nie została wysterylizowana, może przenosić bakterie i inne patogeny.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *