Ewakuacja pracowników na wypadek pożaru – co musisz wiedzieć?

emergency-evacuation

W razie powstania niebezpieczeństwa pożaru na terenie przedsiębiorstwa, należy przede wszystkim zapewnić drożność dróg ewakuacyjnych dla wszystkich objętych zagrożeniem ognia.Pracownicy powinni znać te drogi na pamięć. Nie wolno na nich ustawiać żadnych niepotrzebnych przedmiotów, jak np. krzeseł, stolików, czy innych przedmiotów, na które nie znalazło się miejsce w pomieszczeniu magazynowym.

Droga ewakuacyjna jest bardzo ważnym elementem w ratowaniu zdrowia i życia ludzi zatrudnionych w zakładach pracy. Ewakuacja powinna przebiegać bez zbędnych przeszkód, oraz niebezpiecznej w takich sytuacjach zbiorowej paniki. Dlatego tak bardzo potrzebne są szkolenia w tym zakresie, aby uświadomić ludziom, ile mają czasu na ewentualną ewakuację. Jeśli ktoś będzie wiedział ile czasu potrzebuje aby opuścić bezpiecznie budynek, może śmiało ocenić swoje szanse na ratunek. Żaden pożar nigdy nie był przewidywalny. Jest to niezaprzeczalny fakt. Pożary rozwijają się w zależności od rodzaju materiałów, które są stosowane do budowy ewentualnych pomieszczeń. Używanie łatwopalnych materiałów na terenie przedsiębiorstw, powinno być niedopuszczalne.

Gaśnice, hydranty, toporki itp.

Każdy pracownik powinien wiedzieć gdzie znajdują się gaśnice, zgodne ze standardami przepisów BHP. W razie pożaru (o ile ludzie nie mogą się wydostać) występuje potrzeba użycia gaśnicy, aby utorować sobie drogę ewakuacyjną. Jednak nie zawsze gaśnica pomoże. Mogą zostać zablokowane drzwi i wtedy należy użyć toporków do ich wywarzania. Trzeba przy tym pamiętać, że jeśli otworzy się drzwi, ogień może znacznie wzrosnąć.

Szkolenia w tym zakresie prowadzi specjalista przeciwpożarowy, który informuje uczestników, jak mają się zachować w razie niebezpieczeństwa pożarowego. Uczestnictwo w takich szkoleniach jest obowiązkowe, ponieważ w razie zagrożenia ważne jest, aby wszyscy zdawali sobie sprawę z niebezpieczeństwa, na które są narażeni. Panika wywołana alarmem może znacznie utrudnić ewakuację i w rezultacie doprowadzić do znacznie większych strat materialnych, oraz ewentualnych ofiar.

Najważniejsze, aby znać siebie

Ludzie w razie zagrożenia potrafią zachowywać się jak najbardziej niestandardowo. Emocje biorą górę szczególnie, gdy w grę wchodzi pożar. Jeśli ten pożar do tego zagradza drogę ucieczki, wtedy sytuacja może całkowicie wymknąć się spod kontroli. Dlatego ważne jest, aby znać swoje siły i mierzyć je na zamiary. Zachować spokój, ocenić sytuację i starać się jak najszybciej opuścić budynek. Znajomość drogi ewakuacyjnej będzie bardzo pomocna. Jeśli ta droga byłaby zablokowana, nie wolno poddawać się panice i szukać wyjścia gdzie indziej.

W przedsiębiorstwach jest potrzeba, aby co jakiś czas przypominać pracownikom o tym, jak wygląda droga ewakuacyjna, oraz jakie są inne sposoby opuszczenia zagrożonego terenu. W obowiązku pracodawcy jest takie szkolenia przeprowadzać na tyle często, aby jego pracownicy przyswoili sobie wszystkie formy ratunku, włącznie z ewentualną pomocą tym mniej zaradnym.

Informacje zawarte w artykule pochodzą częściowo z serwisu http://www.miltom.com.pl – producent zbiorników przecipożarowych

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 komentarz do “Ewakuacja pracowników na wypadek pożaru – co musisz wiedzieć?

  1. Cecyl
    15 maja 2017 at 11:11

    W biurach zakłada się ostatnio kłódki na jeden klucz bo w znaczący sposób przyspiesza to otwieranie drzwi i np. cennych szaf na wypadek pożaru. Jednym kluczem można wszystko szybko otworzyć i wynieść wartościowe przedmioty, dokumenty poza obszar zagrożenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *