Nowy biznes: jak efektywnie zarządzać pieniędzmi?

oto praca kalkJeśli chodzi o zarządzanie finansami każdej firmy, często mówi się, że gotówka rządzi! Niezależnie od tego, czy Twoja firma rozwija się, czy boryka się z trudnościami, efektywne zarządzanie przepływami pieniężnymi jest absolutnie niezbędne, a dla wielu jest kluczem do przetrwania firmy, a nowoczesne kasy fiskalne (zobacz tutaj http://kalkomp.net/kasy-fiskalne-kalisz/) znacznie ułatwiają to zadanie w realizacji. Prawdopodobnie słyszałeś statystyki, że ponad 60% uczciwych firm nadal przynosi zyski, ale po prostu zabrakło gotówki na rozwinięcie biznesu.

Jeśli wykorzystałeś dużo swojego kapitału obrotowego, możesz spotkać się z kryzysem gotówkowym, który uniemożliwia płacenie dostawcom, zakup materiałów, a nawet płac. Problem stanowi opóźnienie między czasem, w którym musisz zapłacić dostawcom, a czasem, w którym otrzymujesz pieniądze od klientów, a rozwiązaniem jest zarządzanie przepływami pieniężnymi.

Dlatego tak ważne jest utrzymanie poziomu kapitału obrotowego, który pozwoli ci przetrwać te czasy kryzysu i kontynuować działalność. Mówiąc najprościej, zarządzanie przepływami pieniężnymi oznacza jak najdłuższe opóźnianie wydatków gotówkowych, jednocześnie zachęcając klientów do jak najszybszego płacenia.

Zanim zagłębimy się w strategie poprawy i zarządzania przepływami pieniężnymi w Twojej firmie, najpierw spójrzmy na podstawy zarządzania przepływami pieniężnymi.

Ważne informacje o przepływach pieniężnych

Czym jest przepływ gotówki? Zasadniczo jest to przepływ środków do i z Twojej firmy. Zazwyczaj firmy śledzą przepływy pieniężne co tydzień, co miesiąc lub co kwartał. Zasadniczo istnieją dwa rodzaje przepływów pieniężnych:

Dodatnie przepływy pieniężne: Dzieje się tak, gdy środki pieniężne wchodzące do Twojej firmy ze sprzedaży, należności itp. Przekraczają kwotę gotówki opuszczającej Twój biznes poprzez zobowiązania, wydatki miesięczne, wynagrodzenia pracowników itp.

Ujemny przepływ gotówki: występuje, gdy wypływ gotówki jest większy niż przychód gotówkowy. Zazwyczaj oznacza to kłopoty dla firmy, ale istnieją kroki, które można podjąć, aby rozwiązać problem ujemnych przepływów pieniężnych i dostać się do strefy dodatniej. Jednym z szybkich rozwiązań jest ograniczenie wydatków biznesowych, wkrótce omówimy więcej strategii.

Te liczby krytyczne mówią ci, ile wchodzi i ile wychodzi z twojego biznesu. Zarabiasz więcej niż wydajesz? Wszystko jest dobrze. Przepływy pieniężne regularnie przesuwają się do strefy ujemnej? Nie zbyt dobrze.

Zysk nie jest równy dobrym przepływom pieniężnym

Nie możesz po prostu spojrzeć na rachunek zysków i strat i uzyskać kontrolę nad przepływami pieniężnymi. Wiele innych danych finansowych wpływa na faktoring przepływów pieniężnych, w tym:

  • należności
  • zapasy
  • zobowiązania
  • wydatki inwestycyjne
  • podatki.

Skuteczne zarządzanie przepływami pieniężnymi wymaga skupienia się na każdym z tych czynników napędzających gotówkę, oprócz zysków lub strat. Zasady rachunkowości definiują zysk po prostu jako przychód minus wydatki. Jednak inteligentny przedsiębiorca rozumie fakt, że to, czy osiągnąłeś zysk, nie jest tym samym, co wiedza o tym, co się stało z twoją gotówką.

[TB]

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 komentarz do “Nowy biznes: jak efektywnie zarządzać pieniędzmi?

  1. Błażej
    5 lutego 2020 at 08:26

    Czy znacie jakiś sprawdzony i renomowany faktoring dla małych firm transportowych? Zależy mi na otrzymywaniu pieniędzy za usługi w miarę szybko, a często po wystawieniu faktur musze czekać do ostatniego dnia terminu płatności. Niektórzy tak się ociągają, że płacą po terminie. Doszedłem do wniosku, że faktoring może być świetnym rozwiązaniem takich problemów. Ciekawi mnie jednak, ile taka opcja kosztuje w poszczególnych firmach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *