Chcesz stworzyć wnętrze przytulne, ciepłe i bliskie naturze? Nie ma na to lepszego sposobu niż zastosowanie w aranżacji sosny, buku, brzozy czy innych drewnianych gatunków. Co najważniejsze, takie rozwiązanie możesz z powodzeniem zastosować w pomieszczeniach o różnych stylach: klasycznym, industrialnym, rustykalnym, a nawet glamour! Ze względu na łatwość obróbki i sporą odmienność poszczególnych gatunków zastosowanego materiału, drewniana lampa do sypialni może mieć bowiem absolutnie różnorodne nie tylko kształty, ale i kolory.
Wady drewna w oświetleniu
Oprócz mnóstwa zalet, o których przeczytasz poniżej, opisywany naturalny materiał ma także kilka wad. Oczywiście są one różne w zależności od gatunku tworzywa oraz zastosowanych technologii impregnacji. Jednak trzeba o nich wspomnieć by mieć pełną świadomość tego, co oferują nam oświetlenie do sypialni. Przede wszystkim: drewno jest łatwopalne. Nie możemy więc go umieszczać bezpośrednio przy kominkach i innych otwartych źródłach ognia.
Jeśli nie jest odpowiednio obrobione, będzie też istniało ryzyko jego odkształcania się pod wpływem wilgoci lub zbytniego przesuszenia. Jest to bowiem materiał niejednokrotny w swojej strukturze, który posiada zróżnicowane cechy wytrzymałościowe dla swoich włókien poziomych i pionowych. Z tym wiąże się również konieczność właściwej impregnacji, jakiej musi być poddany każdy kinkiet do sypialni.
Zalety drewnianych lamp do sypialni
Przejdźmy jednak do plusów drewna. Jak wspomnieliśmy na początku, jest ono niezwykle łatwe w obróbce, o wiele łatwiejsze niż metal czy szkło. Można je zarówno szybko wyginać, jak i precyzyjnie wycinać w wybrane kształty. Kolejna zaleta to lekkość. Nawet duży kinkiet do sypialni, jeśli tylko będzie wykonany z odpowiedniego drewna, będzie miał dość niedużą wagę.
Co więcej, drewno nie jest bardzo kruche. Dzięki temu wybrany produkt będzie łatwy w transporcie, a także dość odporny na uszkodzenia. Stawiając na ten materiał zyskujemy też naprawdę dużą różnorodność kolorystyczną. Bardzo jasna brzoza? Czerwona wiśnia japońska? A może niemal czarny heban? Możliwości jest naprawdę wiele.
Na koniec wspomnijmy też o tym, jakie ceny może mieć plafon do sypialni. Zależna jest ona od wybranego gatunku drewna oraz od jakości jego wykończenia. Jeśli potrzebujemy bardzo tanich produktów, możemy postawić na podstawowe wersje zrobione na przykład z sosny. Z kolei gdy zależy nam na modelach masywnych, które przetrwają dziesięciolecia, możemy zainwestować w produkty chociażby dębowe.
Może zainteresują Cię również czarne lampy sufitowe nowoczesne