Jak nie dopuścić do powstania odleżyn?

hospice-4135835_1280Odleżyny, stanowią poważny problem dla opiekunów rodzinnych i personelu medycznego w placówkach opieki długoterminowej i szpitalach. Według danych około 2,5 miliona pacjentów każdego roku zapada na odleżyny, a 60 000 umiera w bezpośrednim wyniku tych urazów. Zagrożone są osoby, które są przykute do łóżka lub spędzają dużo czasu w łóżku lub krześle i nie mogą samodzielnie zmieniać pozycji.

Chociaż mały, podrażniony obszar skóry nie wydaje się być wielkim problemem dla przeciętnego człowieka, ta niewielka irytacja może szybko przekształcić się w poważny problem zdrowotny dla słabych osób starszych, które nie mogą sobie pozwolić na łóżko pielęgnacyjne Warszawa wysokiej jakości.

Dlaczego seniorzy dostają odleżyn?

Odleżyny to obszary, w których skóra i/lub znajdujące się pod nią tkanki zostały uszkodzone, co często prowadzi do podrażnionej, otwartej rany.

Dzieje się tak, gdy tkanka jest ściskana między dwiema stosunkowo twardymi powierzchniami, takimi jak łóżko lub krzesło, a kością wewnątrz ciała. Rezultatem jest w istocie skórny odpowiednik zawału serca lub udaru: dopływ krwi do tego obszaru zostaje odcięty, a pozbawiona tkanki tkanka zostaje zraniona i umiera.

Różne przyczyny odleżyn

Przerwany przepływ krwi i uszkodzenie skóry mogą wystąpić z powodu:

  • Nacisk spowodowany zbyt długim siedzeniem lub leżeniem bez zmiany pozycji;

  • Tarcie, które może wystąpić podczas przenoszenia, na przykład, gdy ciało jest przeciągane po prześcieradle;

  • Ścinanie, które występuje, gdy ciało ślizga się na krześle lub łóżku, tak że skóra zsuwa się lub odsuwa od tkanek podtrzymujących pod nią.

Spośród nich nacisk jest zdecydowanie najczęstszym winowajcą. Oczywiście nie jest to takie proste, bo inaczej wszyscy mielibyśmy te rany w wyniku naszych codziennych czynności, ale niektórzy ludzie są bardziej narażeni niż inni. Skóra osób starszych zapewnia znacznie mniejszą ochronę przed urazami niż skóra młodsza.

Osoby sparaliżowane lub mające poważne problemy z poruszaniem się mogą nie być w stanie poruszać się nawet delikatnie, aby umożliwić zwiększony przepływ krwi do uciskanych obszarów. Seniorzy są bardziej zagrożeni, ponieważ skóra staje się cieńsza, traci elastyczność i z wiekiem staje się bardziej delikatna. Opiekunowie rodzinni opiekujący się osobami starszymi, które są przykute do łóżka lub na wózku inwalidzkim, muszą szczególnie uważać, aby zapobiec tworzeniu się odleżyn.

Pot z gorączki lub wilgoć z problemów z nietrzymaniem moczu mogą również osłabić i podrażnić skórę seniora. Niektóre czynniki związane ze stylem życia i przewlekłymi schorzeniami, które wpływają na krążenie, mobilność i percepcję sensoryczną, a także mogą zwiększać to ryzyko. Typowe czynniki ryzyka obejmują raka, udar, stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona, chorobę Alzheimera, cukrzycę, niedożywienie, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, chorobę tętnic obwodowych, niewydolność serca i złamania biodra. Jednak jedno z badań wykazało, że palenie tytoniu, nietrzymanie moczu i stolca były jednymi z najistotniejszych czynników rozwoju odleżyn.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *