Dochody z kryptowalut kontra fiskus

andre-francois-mckenzie-iGYiBhdNTpE-unsplashZarabianie na kryptowalutach jest coraz bardziej popularne wśród inwestorów, którzy szukają ciekawych i opłacalnych form pomnażania pieniędzy. Zanim jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, dobrze jest zdobyć nieco więcej informacji na temat rynku kryptowalut. Ważne jest między innymi rozliczanie się z fiskusem. Jak odprowadza się podatki od dochodów związanych z kryptowalutami?

Gdy kryptowaluty pojawiły się na światowym rynku, rządy większości krajów nie były przygotowane na rozwiązania formalne i prawne, które walutę cyfrową traktowałyby tak, jak inne waluty. W wielu państwach do tej pory nie ma żadnych przepisów dotyczących walut cyfrowych. W Polsce również do niedawna zasady były niejasne. Później rząd postanowił zająć się kryptowalutami i opodatkował je standardowym podatkiem w wysokości 19 procent. Okazuje się jednak, że większość użytkowników rynku kryptowalut nic sobie z tego nie robić. Wirtualne waluty znajdują się w obiegu poza fiskusem, a co za tym idzie – państwo szuka kolejnych rozwiązań, które pozwoliłyby uszczelnić rynek walut wirtualnych w sieci.

Kłopoty z traktowaniem kryptowalut

Choć kryptowaluty miały być środkiem płatniczym, stosowanym zamiennie z innymi pieniędzmi, w rzeczywistości okazało się, że zamiast tego stały się ciekawą formą inwestowania i pomnażania kapitału. Szczęśliwcy, którzy kupili bitcoiny w czasach, gdy te kosztowały po kilkadziesiąt centów, a sprzedali w momencie, gdy jeden bitcoin wart był kilkadziesiąt tysięcy dolarów, dorobili się dzięki kryptowalutom niemałych fortun. Choć aż tak wielkie zarobki w kryptowalutach mogą się nie powtórzyć, nadal jest to dobry pomysł na zarabianie pieniędzy. Zwrot z inwestycji jest nieporównywalnie wyższy niż z jakichkolwiek tradycyjnych form inwestowania. Trzeba jednak mieć świadomość, że także ryzyko jest spore. Inwestując w kryptowaluty można zarówno zarobić naprawdę spore pieniądze, jak i wiele stracić. Warto również pamiętać, że o podatek od naszych zysków może upomnieć się fiskus. A prawo podatkowe dotyczące kryptowalut zmienia się na tyle szybko i dynamicznie, że wiedza dotycząca rozliczeń ze skarbówką może bardzo szybko stać się nieaktualna.

Gdzie trzymać wirtualne waluty?

Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z cyfrowymi walutami, często zastanawiają się, gdzie można bezpiecznie ulokować środki? Dobrym rozwiązaniem mogą być giełdy kryptowalut oraz internetowe kantory. Oczywiście, pod warunkiem, że są to dobre i sprawdzone miejsca, cieszące się dużą popularnością użytkowników i dbające o kwestie bezpieczeństwa. Kantor Bitcan to jeden ze sprawdzonych i renomowanych kantorów, w których nie tylko można wymienić walutę zwykłą na cyfrową oraz na odwrót, ale również skorzystać z oferty przechowywania kryptowaluty. Dzięki temu będziemy mieć do niej łatwy i szybki dostęp w sytuacji, gdy pojawi się na rynku ciekawa sytuacja, pozwalająca na spore zarobki na różnicach kursowych czy dużych skokach konkretnych walut. Aby zarabiać na cyfrowych walutach, trzeba nieustannie śledzić to, co dzieje się na giełdach. Sytuacja zmienia się bowiem na tyle dynamicznie, że szansa na zarobek może pojawić się dosłownie z godziny na godzinę.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *