Spadek z dobrodziejstwem inwentarza – na czym dokładnie polega?

siriwan-arunsiriwattana-gs0coXLmjdI-unsplashPrawo spadkowe zdecydowanie nie jest przyjazne dla osób, które muszą skorzystać z jego przepisów. Formalności jest sporo, terminów do dotrzymania również. Jeśli właśnie staliśmy się spadkobiercami, warto też dokładnie zapoznać się z różnymi możliwościami przyjęcia spadku, między innymi ze spadkiem z dobrodziejstwem inwentarza.

 

Według przepisów polskiego prawa spadkowego spadek można przyjąć wprost, z dobrodziejstwem inwentarza oraz go w całości odrzucić. Przyjęcie spadku wprost to dobre rozwiązanie, jeśli mamy pewność, że spadkodawca nie miał żadnych większych długów i nie będziemy mieć problemu z koniecznością ich regulowania. Odrzucenie spadku przydaje się wtedy, gdy wysokość długów jest zdecydowanie wyższa niż masa spadkowa, a także wtedy, gdy chcemy zrezygnować z dziedziczenia na rzecz innych osób. Spadek z dobrodziejstwem inwentarza polega natomiast na przyjęciu spadku do wysokości długów. Jest to główna i podstawowa forma dziedziczenia, nie trzeba więc o nią składać oddzielnego wniosku. Jeśli spadkodawca nie zawnioskuje o przyjęcie spadku wprost czy jego odrzucenie, dziedziczenie odbędzie się z dobrodziejstwem inwentarza. Zabezpieczenie interesów spadkobiorcy Spadek z dobrodziejstwem inwentarza pojawił się w polskim prawodawstwie kilka lat temu. Motorem do zmiany przepisów były liczne sytuacje, gdy dzieci, wnuki czy inni spadkobiercy zmuszeni byli spłacać ogromne długi po osobach zmarłych. Spadek z dobrodziejstwem inwentarza jest dobrym rozwiązaniem zabezpieczającym nasze finanse. Za długi zmarłego, w odróżnieniu od spadku przyjętego wprost, nie odpowiadamy całym naszym majątkiem, a jedynie do wysokości spadku. Jeśli więc masa spadkowa wynosi na przykład 50 tysięcy, a długi po osobie zmarłej są dziesięciokrotnie większe, odpowiadamy za nie wyłącznie do wysokości 50 tysięcy. Jeśli okaże się, że długi są mniejsze, różnica między wartością spadku a wysokością długów jest czystym zyskiem spadkobiercy. Oczywiście, pod warunkiem, że jest osobą najbliższą zmarłemu. W przeciwnym razie trzeba będzie również załatwić kwestie podatkowe.

Profesjonaliści od spraw spadkowych

Prawo spadkowe w Polsce bywa mocno zawiłe i skomplikowane, a sprawy spadkowe mogą trwać nawet latami. Najwięcej problemów jest wtedy, gdy spadkobierców jest kilkoro i każdy kwestionuje procent dziedziczenia, jaki otrzymał. Zawiłości prawa spadkowego nie są jednak wyłącznie domeną polskiego prawa. Spadek w Anglii, Niemczech czy Stanach Zjednoczonych również może przysporzyć sporo problemów. Dlatego też warto jest zainwestować w usługi doświadczonej kancelarii prawnej, która specjalizuje się w prawie spadkowym. Prawnicy, którzy z prawem spadkowym mają do czynienia na co dzień, mogą szybko i sprawnie doradzić w konkretnej sprawie, pomóc w tworzeniu pism sądowych, a także zająć się pełną reprezentacją swoich klientów w sądzie. Korzystając z usług specjalistów od prawa spadkowego możemy mieć pewność, że wszystkie formalności będą załatwione w odpowiednich terminach i zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *