Dla kogo PIT-37?

close-up-busy-businesswoman

PIT-37 jest najczęściej wybieranym formularzem rozliczeniowym przez Polaków. Tę deklarację rozlicza praktycznie 82% podatników. Wypełniają go osoby, które osiągają przychody z pracy, emerytur, umów zlecenie i o dzieło. To również PIT dla podatników osiągających przychody rozliczanych przez płatnika. Dla kogo przeznaczony jest zatem PIT-37? Podpowiadamy.

 

PIT-37 w 2023 roku – jak go rozliczyć w formie online?

Rozliczenie deklaracji PIT-37 w 2023 roku w formie online to z pewnością zaoszczędzony czas na wizytach w Urzędzie Skarbowym bądź na poczcie. To również większa pewność, że poprawnie wypełniliśmy druk i załączyliśmy wszystkie niezbędne i dodatkowe dokumenty. Aby wypełnić i wysłać formularz za pomocą programów online, wystarczy uzupełnić takie dane, jak informacje z formularza PIT-11/PIT-11A lub PIT-40 lub PIT-R, dane o ulgach i odliczeniach, które nam przysługują, a także koszty uzyskania przychodu i przychód z formularza z zeszłego rozliczenia PIT 2022.

 

Przy wysyłce PIT-37 przez Internet musimy pamiętać, że potwierdzeniem poprawnego rozliczenia jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które możliwe jest do pobrania w formie elektronicznej pod sam koniec procesu.

Druk PIT-37 – poprawne wypełnienie

Formularze, jakimi są PIT-37 są najczęściej składanymi PIT-ami w urzędach skarbowych. W 2023 roku mają obowiązek wypełnić osoby, które w zeszłym roku uzyskiwały dochody za pośrednictwem płatnika, czyli w momencie, kiedy podmioty pobierały z wynagrodzenia podatnika zaliczki na podatek oraz składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. PIT-37 powinien być wypełniony w oparciu o PIT-11, na którym wykazywane są dochody z pracy, umów o dzieło/zlecenia, PIT-40A/11A, który wykazuje dochody z emerytur, rent oraz zasiłków pieniężnych oraz PIT-R, na którym wykazywane są dochody z tytułu pełnienia obowiązków obywatelskich, a także społecznych.

 

Dochody, koszty uzyskania przychodu, zaliczki oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne wykazane w powyższych formularzach należy przepisać do zeznania głównego PIT-37 w odpowiednie rubryki. Jeżeli w dwóch PIT-ach mamy wypełnione takie same rubryki, to na zeznaniu głównym podajemy tylko kwotę zsumowaną z obu PIT-ów. Warto pamiętać, że PIT-37 dla umów o pracę wypełniany jest rokrocznie, przez co konieczne jest wysłanie go w odpowiednim terminie. Zazwyczaj jest taka możliwość do 30. dnia kwietnia każdego następnego roku. Za niewywiązanie się z obywatelskiego obowiązku mogą być nałożone poważne kary finansowe oraz pouczenia.

- Gdzie wykorzystuje się druk cyfrowy?

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *