Czym jest samozatrudnienie?

freelancer-work-call

Coraz więcej Polaków decyduje się na porzucenie pracy i wykonywania obowiązków na rzecz swojego przełożonego. W to miejsce otwierają własne działalności gospodarcze, co obecnie jest dostępne niemal dla każdego, jednocześnie stając się swoimi szefami. Czy jednak jest to rozwiązanie przynoszące wyłącznie korzyści?

Czym tak naprawdę jest samozatrudnienie?

Owe pojęcie można zdefiniować w skrócie jako prowadzenie jednoosobowej działalności przez osobę fizyczną na własne konto, własne ryzyko oraz własną odpowiedzialność.

Samozatrudnienie najczęściej zachodzi, kiedy pracodawca narzuca osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę podjęcie takiej działalności. Dzięki temu może on obniżyć koszty utrzymania pracownika oraz uwolnić się od szeregu obowiązków, jak np. odprowadzania podatku czy opłacania składek ZUS-owskich. W większości przypadków to właśnie dawny przełożony jest partnerem gospodarczym oraz odbiorcą usług i działań wykonywanych w ramach samozatrudnienia.

Jakie korzyści wynikają z takiej formy zatrudnienia?

Osoby działające w ramach samozatrudnienia najbardziej chwalą sobie znacznie większą dowolność w podejmowaniu decyzji, co przekłada się na zwiększoną kreatywność oraz poczucie rozwijania się. Jednocześnie zgodnie uważają, że praca „dla kogoś” wyniszcza poczucie samodoskonalenia, a wykonując dawniej obowiązki w ten sposób, wkładali w to znacznie mniej serca i zapału.

Bardzo zbliżoną cechą traktowaną jako ogromny walor jest możliwość wykonywania zadań w dowolnym miejscu o dowolnej porze. Wyłamanie się z typowego ośmiogodzinnego systemu pracy często pozytywnie wpływa na samopoczucie pracownika, dzięki czemu może on samodzielnie ustalać godziny, które są dla niego najodpowiedniejsze.

Największe korzyści wynikają jednak ze spraw czysto finansowych. Samozatrudnionego obowiązują niższe stawki podatkowe, szczególnie widoczne w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności. Drugą formą oszczędności są zmniejszone składki na ubezpieczenie społeczne, w porównaniu do osoby zatrudnionej na etacie, ponieważ wylicza się je na podstawie nawet tylko 60 % przeciętnego wynagrodzenia, a nie od pełnego dochodu. Ponadto pracownicy samozatrudnieni mogą „wrzucić” w koszty część ponoszonych wydatków, jak np. zakupione wyposażenie czy zużycie mediów w miejscu pracy. Przysługuje im również możliwość dokonywania zakupów z odliczeniem 23 % podatku VAT.

Jak spojrzeć na kwestię samozatrudnienia z drugiej strony?

Oczywiście istnieje również druga strona medalu. W odniesieniu do pierwszych wymienionych zalet, należy pamiętać, że taki pracownik musi wykazywać się sporą samodyscypliną. Praca zdalna nie jest dobrym rozwiązaniem dla każdego zatrudnionego. Pomimo pełnej dowolności w ustalaniu miejsca i godzin pracy, wszystkie zadania koniecznie powinny zostać wykonane i dostarczone.
Taka forma zatrudnienia nakłada na samozatrudnionego więcej obowiązków prawnych. To właśnie po jego stronie stoi odprowadzanie wszelkich podatków oraz przede wszystkim samodzielne prowadzenie księgowości. Dla wielu osób jest to skok na głęboką wodę. Istnieje możliwość skorzystania z usług biura rachunkowego lub prywatnego księgowego, jednak wiąże się to z ponoszeniem opłat. Nie można również nie wspomnieć o utracie płatnego urlopu wypoczynkowego, co stanowi duży minus.

Bardzo ważne jest pilnowanie charakteru samozatrudnienia, jeśli wynika ono ze współpracy z dawnym pracodawcą. Oficjalnie taki pracownik nie może służbowo podlegać przełożonemu ani wykonywać obowiązków na zasadach przez niego ustalonych. W przeciwnym razie zostanie to uznane za rodzaj stosunku pracy, co może skutkować np. koniecznością uiszczenia składek zdrowotnych za czas trwania oficjalnie przyjętego samozatrudnienia, a nieoficjalnie dalszej współpracy pomiędzy przełożonym a zatrudnionym.

Samozatrudnianie staje się u nas coraz popularniejszym zjawiskiem. Szacunkowo może dotyczyć ponad 2 milionów Polaków. Nieoficjalnie są oni zaliczani do „trzeciej siły rynku pracy”. Mając na uwadze powstawanie coraz większej liczby działalności gospodarczych oraz osób pracujących jako freelancerzy, można założyć, że ta forma zatrudnienia będzie zyskiwała na popularności i znaczeniu.

Sprawdź również kredyty na otwarcie nowej działalności gospodarczej oferowane przez Idea Bank. 

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *