Czym jest RRSO?

hardmoneylending-320x175

Nieodłącznym elementem każdego kredytu jest RRSO. Mimo tego, że nierzadko decydujemy się na kredyty, z pewnością są osoby niemające świadomości, czym jest RRSO i wypada to jak najszybciej zmienić. W końcu kredyt musi zostać prędzej lub później spłacony.

RRSO — czyli co?

Zacznijmy od zdefiniowania tego, co powinno się rozumieć przez RRSO. Mówiąc wprost — RRSO jest skrótem od Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. Niewykluczone, że część z Was stwierdziła, że Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania jest dokładnie tym samym, co roczna stopa oprocentowania, ale rzeczywistość przedstawia się zupełnie inaczej.

Sytuacja wygląda tak, że roczna stopa oprocentowania to koszt odsetek (czy jak kto woli oprocentowanie kredytu). Można powiedzieć, że mowa o tym, co zawsze widać największą czcionką w reklamach lub ulotkach. W pewnym sensie jest to niewielka cząstka tego, czym jest RRSO. Podchodząc do sprawy szczegółowo, na RRSO składa się roczna stopa oprocentowania oraz pewne składowe, o których trzeba pamiętać w przypadku kosztów kredytu.
Te pozostałe składowe mogą być określone jako koszty związane z pożyczką. Warto od razu podkreślić, że nie zawsze mówimy o tych samych składowych (należy przez to rozumieć choćby usługę dodatkową w postaci wizyty doradcy w domu). Zresztą zostawiając usługi dodatkowe, pozostałe elementy przedstawiają się następująco:

- oprocentowanie kredytu wraz z prowizją za jego udzielenie
- ubezpieczenia
- rozpatrzenie wniosku
- wartość pieniądza
- okres spłaty

Jak widać, Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to bez wątpienia skomplikowany temat i jest to bez skrupułów wykorzystywane (wspomniane już wcześniej reklamy oraz ulotki).

Niższe RRSO, a tańszy kredyt

Biorąc pod uwagę dotychczas podane informacje, z pewnością doszliście do wniosku (przynajmniej niektórzy), że tańsze RRSO jest równoznaczne z tańszym kredytem, ale prawda niestety prezentuje się inaczej. Znaczenie odgrywa także harmonogram spłaty. Dokładniej rzecz ujmując, koniecznie powinno się zwrócić uwagę, czy ustalone raty są stałe, czy malejące. W przypadku równych rat kredyt jest droższy, gdyż część kapitałowa jest wolniej spłacana (i co za tym idzie, od początku odsetki naliczane są od większej części kapitału pozostałego do spłaty).

Porównywarki kredytów

Teraz kiedy wiemy już, czym jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania oraz roczna stopa oprocentowania, warto zatrzymać się jeszcze na moment przy porównywarkach. Co przez to rozumieć? Porównywarki kredytów to świetne rozwiązanie, aby w bardzo krótkim czasie znaleźć rozwiązanie najlepiej odzwierciedlające możliwości finansowe. Ważne jest też to, że znalezienie takiej porównywarki nie sprawi choćby niewielkich kłopotów.
Poza tym być może zadajecie sobie pytanie, dlaczego na koniec przeszliśmy do porównywarki? Odpowiedź na nie jest prosta — gdyby nie wszystkie informacje związane z kredytem były zrozumiałe (szczególnie Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, czyli sedno tego tekstu), korzystanie z porównywarki nie przyniosłoby niczego dobrego.

Przy tworzeniu artykułu brał udział portal ekredyt24.com.pl.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *