Pracodawcy też mają grzechy. Najpierw długo się czeka na umowę. Długo. W końcu pracownicy sami nie dopytują. Dalej się czeka. Dostaje umowę o pracę do podpisania. Spokój – ale nie zawsze… Niekiedy okazuje się, że zaproponowane w umowie warunki różnią się od ustalonych w formie ustnej bądź któryś z aspektów nie był omówiony wcześniej.
W sytuacji, w jakiej się znalazł pracownik, najczęściej decyduje się na pozostanie w firmie, aby nie zostać bez pracy. Częstokroć żałuje, że zrezygnował z poprzedniej, chciałby tam wrócić, ale uważa, że poprzedni pracodawca go nie przyjmie (a jeśli przyjmie, to jego pozycja będzie zdecydowanie gorsza niż przed odejściem). W efekcie nowo zatrudniony pracownik już na starcie jest niezadowolony z pracy i nie utożsamia się z firmą, myśli tylko, jak znaleźć nową pracę. No tak. Z jednego problemu wpada się w drugi.
Co zrobić? No nic. Trzeba pracować dalej. Ciężko pracować. Bo pracodawcy nakładają na pracownika zbyt dużo zadań. Pracownik cały czas żyje w stresie, bo niemożliwością jest terminowe ich wykonywanie. Zawsze coś leży na biurku niezrobione/ Pracownik jest świadomy, że choć pracuje ponad siły, nie jest w stanie sprostać oczekiwaniom pracodawcy. Ma świadomość, że łatwiej pracodawcy będzie znaleźć jego następcę niż jemu samemu nową pracę. Zostaje więc po godzinach, zabiera pracę do domu. Nie może liczyć na docenienie tego faktu, nie wspominając o wypłacie wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach. Masakra i tyle. Tak źle i tak niedobrze. Polska.