Jeszcze do niedawna w obiegu funkcjonował stereotyp polskiego rolnika jako osoby o małym poziomie wykształcenia, oddającemu się tradycji, lecz zamkniętej na rozwój i nowoczesne nowości. Na szczęście jednak stereotyp ten odchodzi w zapomnienie, a niemały wkład w ten proces mają sami rolnicy, którzy zaczęli stawiać na rozwój, ułatwiając swoją pracę, co wszystkim wychodzi na dobre.
Jaki rolnik dzisiaj
Zgodnie z jednym z badań przeprowadzonych z końcem 2014 roku na grupie około 1000 rolników posiadających gospodarstwo o minimalnej powierzchni min. 15 hektarów można śmiało stwierdzić, że polski rolnik to nowoczesny tradycjonalista. Patrząc na samą postawę rolników można zauważyć, że są to przede wszystkim osoby ciepłe, pozytywnie nastawione do życia, zadowolone ze swojej sytuacji osobistej i materialnej, zwłaszcza z wysokości zarobków, jakie płyną z sektora rolnictwa. Grupa polskich rolników stawia także na rozwój, o czym mogą świadczyć przedstawione niżej wnioski.
Z czego korzystają polscy rolnicy
Oprócz wspomnianych wcześniej cech charakteru nie można zapomnieć o innych cechach, które świadczą o przywiązaniu do tradycji. Są to min. przywiązanie do rodziny i wspólna pomoc, co jest coraz rzadziej spotykane w otaczającym nas świecie. Jednak rolnicy, a zwłaszcza młode pokolenia grupy zawodowej są otwarte na rozwój, nowoczesność i dość szybko przystosowują się do otaczających zmian. Coraz częściej wykorzystują nowe media jako narzędzie rozwoju, wymiany doświadczeń czy unowocześnienia swojego gospodarstwa.
Odpowiadając tym potrzebom w sieci pojawiło się wiele sklepów i for internetowych przeznaczonych specjalnie dla rolników. Mówiąc o rozwoju nie sposób pominąć także szkolenia i targi, które są również chętnie odwiedzane przez rolników. Dzięki takim spotkaniom rolnicy poznają nowe trendy i nowości na rynku. Oprócz rozwoju polscy rolnicy coraz częściej korzystają z usług bankowych.
Jeszcze kilka lat temu liczba rolników posiadających tradycyjne konto bankowe z kartą była niewielka. Dziś farmerzy coraz częściej wyciągają swoje oszczędności z przysłowiowej skarpety i decydują się na korzystanie z usług banku, a w ciągu kilku ostatnich lat liczba rolników korzystających z usług bankowych kilkakrotnie wzrosła.
Nawiązanie do tradycji
Rolnicy są specyficzną grupą zawodową. W całości zarabiają na swoje utrzymanie wytworem pracy swoich rąk. Wielu ludziom nadal kojarzą się stereotypowo z polską, przaśną wsią. Jednak na szczęście stereotyp ten odchodzi do lamusa. Od czasu możliwości zdobycia dotacji unijnych coraz większa liczba rolników chętnie z nich korzysta, usprawniając swoje gospodarstwo. Dzięki temu polski rolnik jest nowoczesnym przedsiębiorcą, który łączy nowoczesne rozwiązania z tradycyjnym poszanowaniem pracy i rodziny.
Często rodziny mieszkające poza miastem i pracujące na gospodarstwie są mocno związane i częściej niż inni szanują uniwersalne wartości takie jak wiara, rodzina, szacunek do drugiego człowieka. To wszystko sprawia, że zmienia się nasze myślenie o polskich rolnikach.
Artykuł opracował serwis internetowy dla rolników: giełda rolna (www.agrobook24.pl)