Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest jak można się domyślać chorobą płuc. Płuca są narządami znajdującymi się w klatce piersiowej, dzięki nim możliwe jest oddychanie. Powietrze wnika do nosa i ust, a następnie przemieszcza się do płuc przez tchawicę, która dzieli się na mniejsze drogi oddechowe zwane oskrzelami, a następnie oskrzelikami.
Sama tkanka płuc jest materiałem gąbczastym, składającym się z szeregu złożonych membran (pęcherzyków płucnych), które znajdują się na końcach bardzo cienkich rozgałęziających się kanałów powietrznych (oskrzelików). Wyjaśniamy to w ten dosadni sposób, ponieważ przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP to właśnie choroba mniejszych dróg oddechowych w płucach.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to choroba, która składa się z dwóch patologii:
-
Przewlekłe zapalenie oskrzeli: zdefiniowane jako przewlekły kaszel z wytwarzaniem śluzu przez większość dni przez ponad trzy miesiące, przez co najmniej dwa lata.
-
Rozedma płuc: definiowana jako powiększenie pęcherzyków płucnych i oskrzelików oraz zniszczenie pęcherzyków płucnych.
Te procesy chorobowe wpływają odpowiednio na oskrzela i ściany pęcherzyka. Końcowym rezultatem obu jest zniszczenie tkanki płucnej i niedrożność dróg oddechowych płuc, co prowadzi do zaburzenia wymiany gazowej. Te dwa schorzenia występują zwykle razem, powodując chroniczne ograniczenie przepływu powietrza.
Inne nazwy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) to przewlekła obturacyjna choroba dróg oddechowych, czy też przewlekłe ograniczenie przepływu powietrza.
Główną przyczyną POChP jest palenie. Uważa się, że około 10-15% palaczy będzie cierpieć na tę chorobę. Co więcej, ponieważ liczba chorób związanych z paleniem wzrasta u kobiet, uważa się, że odsetek POChP wzrośnie również u kobiet, być może ostatecznie przekraczając poziom zachorowań u mężczyzn.
Czynniki ryzyka przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP)
Dym papierosowy jest zdecydowanie najważniejszym czynnikiem rozwoju POChP. Jeśli palisz 30 papierosów dziennie, masz 20 razy większe szanse na to, iż umrzesz z powodu POChP niż osoby niepalące. Im więcej palisz, tym większe ryzyko ciężkiej choroby. Palenie paczki dziennie przez ponad 20 lat jest uważane za istotne ryzyko w rozwoju POChP. Szansie na tej chorobie można w dużej mierze zapobiec, jeśli nie palisz.
Czynniki rodzinne: POChP obecne u któregoś z członków rodziny może zwiększać ryzyko wystąpienia choroby. Może to dotyczyć hiper-reaktywnych dróg oddechowych, które są charakterystyczną cechą astmy.
Niedobór alfa-1 -antytrypsyny: ta substancja występuje w wielu miejscach w organizmie i jest ważna w zapobieganiu rozpadowi komórek, szczególnie w płucach i wątrobie. Ludzie, którzy nie mają wystarczającej ilości tego enzymu, są narażeni na zwiększone ryzyko rozedmy płuc i marskość wątroby.
Nawracające infekcje dróg oddechowych: Może to być ważne w rozwoju i progresji POChP. Częste stosowanie antybiotyków i szczepień może pomóc w ograniczeniu wpływu infekcji. Inne czynniki, takie jak urbanizacja, klasa społeczna, zawód i dieta mogą również mieć wpływ na rozwój POChP, ale ich ogólny wpływ nie jest znany.