Czy praca elektryka jest niebezpieczna? Jak uniknąć zagrożeń?

electrician-3087536_960_720

Jak wiadomo, nie ma pracy idealnej. W praktycznie każdej istnieje jakieś niebezpieczeństwa. Czasami są one skutkiem niedbalstwa lub nieszczęśliwego wypadku. Jednak są zawody, w których ryzyko wzrasta i można do nich zaliczyć właśnie elektryka. Jakie dokładnie niebezpieczeństwa czyhają na elektryka i jak się przed nimi ochronić? Sprawdzamy!

Z jakimi zagrożeniami wiąże się praca elektryka?

Niestety, ale pracę elektryka uznaje się za szczególnie niebezpieczną, ponieważ pracuje on z prądem, który często ma wysokie napięcie. Nieodłącznym elementem pracy elektryka jest również stres, ponieważ wystarczy niewielki błąd, by zostać porażonym energią elektryczną. To nie jedyne niebezpieczeństwo, z jakim musi zmierzyć się każdy elektryk.

Bardzo często prace realizowane są na wysokościach – wszelkiego typu usterki na słupach, zerwane linie wysokiego napięcia wskutek burz czy wichur są usuwane właśnie przez elektryków. Aby naprawić instalacje elektryczne , elektryk musi dostać się do problematycznego miejsca, które często znajduje się w dużej odległości od ziemi. Całe szczęście są do tego specjalistyczne sprzęty i nie wymaga to wchodzenia po słupach, lecz mimo wszystko, nadal pozostaje duże zagrożenie dla życia.

Jak unikać zagrożeń?

Praca elektryka zwykle odbywa się na wysokościach – praca na drabinach, rusztowaniach czy podnośnikach. Niestety niesie to ze sobą ryzyko upadku. Złamania, wstrząśnienia mózgu, czy śmierć mogą być tego konsekwencją. W jaki sposób się przed tym uchronić? Najważniejszą kwestią, która może uratować życie, jest posiadanie odpowiedniego i sprawnego sprzętu. Wszelkiego typu prace na wysokości zawsze powinny być wykonywane z zabezpieczeniem, dostępne są nawet specjalistyczne pasy, którymi elektryk może przypiąć się do słupa, czy podnośnika. Poza tym tego typu zadania zawsze powinny być realizowane z pomocnikiem, kimś, kto będzie czuwał nad stabilnością drabiny, regulował wysokość podnośnika etc. Elektryk powinien także stosować środki ochrony, zwane potocznie artykułami BHP.

mean well hlgZabezpieczają one przed porażeniem, uszkodzeniem instalacji itp. Obowiązkowym wyposażeniem są rękawice elektroizolacyjne, lecz warto także pomyśleć o artykułach do ochrony głowy (kaski, hełmy), nóg (odpowiednie buty) oraz całego ciała, które zapewni kombinezon. Nie wolno także zapominać o ostrożności i zachowaniu pełnego skupienia. Elektryk będąc w pracy, powinien skupić się na swoich obowiązkach, a nie bujać w obłokach, ponieważ jak już wspominaliśmy, jeden niewielki błąd może mieć dla niego poważne konsekwencje.

Czy praca elektryka jest niebezpieczna?

Chyba powyższy artykuł nie zostawia złudzeń, praca elektryka niesie ze sobą ogromne zagrożenie. Dlatego każdy, kto zdecyduje się na pracę w zawodzie, powinien mieć tego świadomość i nie kierować się perspektywą dobrych zarobków. Jednak istnieją skuteczne sposoby, które pozwalają zminimalizować ryzyko i tym samym ochronić swoje życie przed wszelkiego typu zagrożeniami. Warto, a nawet trzeba się do nich stosować, jeśli nie chcemy pracy w zawodzie, przypłacić zdrowiem lub życiem.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 komentarz do “Czy praca elektryka jest niebezpieczna? Jak uniknąć zagrożeń?

  1. Bartłomiej
    8 sierpnia 2022 at 22:49

    Hej, orientujecie się czy każdy skup elektroniki wycenia indywidualnie sprzęt przed skupem? Mam w domu stary komputer, może jeszcze komuś by się przydał, chciałbym go oddać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *