Czy musisz znać niemiecki wyjeżdżając do pracy w Niemczech?

bad-tolz-germany-3002044_640Opiekunka osób starszych to zawód, na który jest ogromne zapotrzebowanie, przede wszystkim u naszych zachodnich sąsiadów, którzy mają świetnie zorganizowany system opieki. Wykwalifikowane polskie opiekunki mogą na niemieckim rynku pracy zarobić kilka razy więcej niż w polskich warunkach. Wiele osób decyduje się więc na pracę za granicą, gdyż daje ona wiele możliwości zawodowych czy też szansę na podbudowanie kondycji finansowej.

Opiekunki, które chcą wyjechać do pracy w Niemczech powinny mieć jednak świadomość, że nie jest to zatrudnienie ani lekkie, ani łatwe. Trzeba mieć sporo cierpliwości, pokłady dobrej woli i odpowiedzialności, a także kwalifikacje i doświadczenie zawodowe. Osoby, które poza chęciami nie mają żadnego wykształcenia w kierunku opieki nad osobami starszymi, raczej na niemieckim rynku pracy nie znajdą zbyt wiele dla siebie. Warto również pamiętać, że wyjeżdżając do pracy w Niemczech trzeba znać język niemiecki. Nie musi być to płynne posługiwanie się językiem, ale stopień podstawowy, który umożliwia komunikację z pacjentami jest niezbędny.

Jak szybko nauczyć się języka?

Nauka języka niemieckiego nie musi trwać wiele lat. Opiekunki, którym marzy się praca w Niemczech mogą w stosunkowo krótkim czasie nauczyć się języka w stopniu podstawowym czy komunikatywnym. Obecnie można znaleźć sporo kursów językowych przygotowanych specjalnie dla opiekunek planujących pracę w Niemczech. Kursy niemieckiego dla opiekunek obejmują przede wszystkim naukę języka niezbędnego do codziennej pracy, podstawowych zwrotów czy sformułowań, a także fachowego słownictwa związanego z zabiegami czy wykonywanymi świadczeniami. Kursy można bez problemu znaleźć w wielu większych miastach, sporo jest też nauki w formie e-learningu. Jeśli nie stać nas na kurs językowy, można również znaleźć sporo dofinansowań, a także agencji pracy, które finansują naukę języka dla tych osób, które są gotowe do wyjazdu i podpiszą stosowną umowę.

Korzystaj ze sprawdzonych agencji

Praca opiekunek w Niemczech cieszy się wśród polskich opiekunek ogromnym zainteresowaniem, nic więc dziwnego, że w ostatnim czasie powstało sporo wyspecjalizowanych agencji, które zajmują się wyłącznie organizowaniem pracy opiekunek. Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z usług którejś z nich, warto nieco zasięgnąć języka i sprawdzić opinie na temat danej agencji wśród osób, które już korzystały z ich usług. Dzięki temu będzie można mieć pewność, że mamy do czynienia z solidną i sprawdzoną firmą, która faktycznie zorganizuje nam stabilne zatrudnienie, a nie będzie jedynie zainteresowana pobieraniem różnorodnych opłat za znalezienie pracy. Dobra agencja nie pobiera żadnych pieniędzy, nie wymaga żadnych wkładów, działa na jasnych, konkretnych i profesjonalnych zasadach. Najlepiej szukać opinii osób, które już korzystały z usług danej agencji, co pozwoli nam na pełne zweryfikowanie jakości jej usług.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *