Inflacja, nazwa ta jest dosyć często używana w wszelkiego rodzaju mediach. Mówi się, że inflacja spowodowała to, czy tamto, ale nikt jednak nie mówi ludziom, wprost, czym jest inflacja. Żeby rozumieć, o czym tak naprawdę mówi się w mediach warto z pojęciem inflacji zapoznać się bliżej.
Inflacja określana jest często, jako obniżenie wartości waluty państwa. Można ją również określić, jako wzrost cen na rynku, jest zjawiskiem długotrwałym. Inflacja jest zjawiskiem negatywnym, ponieważ w momencie jej zwiększenia, ceny w sklepach zawsze szybują w górę, czemu nie towarzyszy wzrost zarobków obywateli. Z tego powodu, im inflacja wyższa, tym mniej jesteśmy w stanie zakupić za tę samą kwotę pieniędzy, niż jakiś czas wcześniej.
Kto najwięcej traci na inflacji?
Najbardziej stratną grupą osób, z powodu wzrastającej inflacji, są osoby, które starają się swoje pieniądze oszczędzać. Dlaczego? Na prostym przykładzie jesteśmy w stanie pokazać działanie inflacji. Jeżeli dwie osoby uzyskują dochód stały, na przykład w wysokości 2000zł, to ich wynagrodzenie wraz ze wzrostem inflacji nie ulegnie zmianie. Nie wzrośnie i nie powinno ulec zmniejszeniu. Jedna z tych osób kupiła rower za 1000zł. Druga pieniądze odkładała, planując zakup tego samego roweru za kilka miesięcy. Inflacja w tym czasie wzrosła, przez co, cena roweru zmieniła się i w tym momencie wynosi 1200zł. Kto stracił? Oczywiście ten, kto oszczędzał, bo zarabia dalej 2000zł, ale dziś po zakupie roweru zostanie mu 800zł pensji. Osobie, która nie oszczędzała po zakupie pozostała połowa wypłaty.
Mówi się, że na inflacji tracą najbardziej osoby, których zarobki są niskie. Nie są one zazwyczaj w stanie wywalczyć podwyżek. Grupa osób z wysokimi zarobkami, skutków inflacji nie odczuwa tak bardzo, ponieważ ich poziom życia zazwyczaj się nie zmienia, często również potrafią wywalczyć podwyżkę.
Jakie są przyczyny powstania inflacji?
Czynników powodujących wzrost inflacji jest kilka. Bardzo poważnym powodem jej wzrostu, jest zbyt duża emisja pieniędzy. Z powodu drukowania zbyt wielu banknotów i wprowadzenia ich w obieg, inflacja wzrasta. Częstym powodem jest również problem budżetu państwa. Jeżeli do budżetu wpływa mniej pieniędzy, niż jest potrzebnych, to bardzo możliwe jest powstanie zjawiska inflacji. Do inflacji przyczynić mogą się również przedsiębiorstwa, jeżeli wzrosną koszty ich produkcji, to produkt w sklepach prawdopodobnie podrożeje. Pracownicy jednak nie otrzymają większej pensji, ponieważ pracodawcy, często starają się utrzymać zysk na równym dla siebie poziomie.
Rodzaje inflacji
Możemy wyróżnić kilka rodzajów inflacji. Są to inflacja pełzająca. Czyli taka gdzie jej poziom nie przekracza w ciągu roku 5%. Inflacja pełzająca jest najniższą inflacją, a jej wpływ na gospodarkę państwa jest niewielki. Drugim rodzajem jest inflacja krocząca. Jej poziom waha się od 5 do 10 %, oznacza to wzrost cen i początkowe stadium problemów państwa. Niebezpiecznie zaczyna się robić, gdy inflacja przekroczy próg 10%, a może osiągnąć nawet 100%, nazywamy ją wtedy inflacją galopującą. Najgorszym rodzajem inflacji jest hiperinflacja. Jest ona destrukcyjna dla gospodarki. Rząd doprowadzając do hiperinflacji, nieradzi sobie, w ogóle z gospodarką. Stopa hiperinflacji może wynieść kilkaset procent rocznie. W Polsce mieliśmy w przeszłości bardzo duże problemy związane z inflacją, hiperinflacja dopadła nas na przełomie lat 80 i 90. Dziś jej poziom jest na niskim stabilnym poziomie.
Inflacja według ekonomistów jest dobrym zjawiskiem o ile jest na odpowiednio niskim poziomie. Dotyczy ona gospodarki każdego państwa. Ceny różnych produktów ciągle się zmieniają, często z powodu wzrostu kosztów produkcji. Wystarczy wzrost cen paliw, aby inflacja w jakimś stopniu wzrosła w gospodarce, ponieważ często różnego rodzaju surowce są transportowane za pomocą pojazdów zasilanych ropą, czy gazem. Ważne jest, aby państwo, w tym przypadku rząd, potrafiło skutecznie walczyć z jej wzrostem i utrzymywać ją na bezpiecznym dla nas poziomie.