Co przemawia za zastosowaniem Programu Dobrowolnych Odejść?

04-signs-being-fired

Zwolnienia grupowe zawsze stanowią dla pracodawcy problematyczną sytuację. Niekiedy zamiast nich wdrażany jest Program Dobrowolnych Odejść. Jakie są jego zalety? Co decyduje o funkcjonalności podobnego rozwiązania?

Koszty wizerunkowe

                Zwolnienie dużej grupy osób często nie przechodzi bez echa i w niektórych przypadkach staje się powszechnie omawianym tematem, zwłaszcza jeśli dotyczy naprawdę większej liczby pracowników lub rozpoznawalnej na rynku firmy. Program Dobrowolnych Odejść w wielu sytuacjach jest po prostu korzystny wizerunkowo, ponieważ daje pracownikom szansę podjęcia samodzielnej decyzji, a jednocześnie pozwala skorzystać z dodatkowych bonusów, na przykład w postaci korzystnej kwoty odprawy. Dla pracowników poczucie, że mają wpływ na swoje dalsze losy i nie są uzależnieni tylko od odgórnych postanowień, ma zazwyczaj kolosalne znaczenie. Odprawa natomiast minimalizuje stres związany z koniecznością zapewnienia bytu sobie i swojej rodzinie w czasie poszukiwania nowego zatrudnienia, co jak wiadomo, czasem może potrwać od kilku tygodni, do nawet kilku miesięcy.

Wpływ na sytuację w firmie

                Informacja o planowanych zwolnieniach jest w stanie wzbudzić wśród zatrudnianych pracowników prawdziwy popłoch. Brak jakichkolwiek wiadomości na temat przyszłych działań czasami rodzi plotki, niedomówienia i bywa źródłem złej atmosfery. Program Dobrowolnych Odejść może mieć wpływ na sytuację w firmie oraz nastroje, jakie w niej panują, właśnie ze względu na fakt, że pracownicy uczestniczą w procesie decyzyjnym.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalistów?

                Decydując się na wdrożenie Programu Dobrowolnych Odejść stajemy przed koniecznością jego drobiazgowego zaplanowania i dlatego bardzo dużym wsparciem może okazać się pomoc profesjonalistów, którzy mają odpowiednie doświadczenie dzięki wcześniejszym realizacjom i mogą wskazać rozwiązania mające szansę sprawdzić się w praktyce.

                Naturalnie, nie można zapominać, że Program Dobrowolnych Odejść nie jest pozbawiony wad i zarówno on, jak i zwolnienia grupowe, mają swoje plusy i minusy, dlatego ostateczna decyzja powinna być rozpatrywana w kontekście konkretnej sytuacji i dokładnie przemyślana. Podstawowe znaczenie ma przede wszystkim dopasowanie wybranego rozwiązania do potrzeb firmy i pracowników.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *