Co powinna zawierać fajna strona internetowa?

strony internetowe Warszawa

Bardzo ciężko jest zdefiniować fajną stronę internetową. Wiele zależy od czynników indywidualnych, takich jak charakter prowadzonej działalności lub rodzaj akcji, którą ma wykonać odwiedzający. Można wskazać jednak kilka uniwersalnych porad, jak stworzyć atrakcyjną witrynę, którą będzie się z chęcią przeglądać.

Architektura strony

Pod tym pojęciem kryje się zaprojektowanie strony pod względem rozmieszczenia informacji oraz ich przepływu i wymiany między poszczególnymi podstronami. Na tym etapie trzeba zadać sobie pytanie, co chcemy przekazać klientowi i w jaki sposób zachęcić go do skorzystania z konkretnych usług.

Warto mieć na uwadze, że nikt nie lubi czytać całych stron tekstu, a także godzinami poszukiwać informacji. Jeśli odwiedzający nie znajdzie tego, czego szuka w ciągu kilku sekund, najprawdopodobniej opuści witrynę. Dobrym rozwiązaniem jest, by strona internetowa miała maksymalną głębokość dwóch podstron. Oznacza to, że w każde miejsce będzie można się dostać za pośrednictwem maksymalnie dwóch kliknięć. Bardzo popularne stały się również strony polegające na niekończącym się przewijaniu. Wszystkie informacje zawarte są na jednej stronie głównej, a poszczególne zakładki są wskazywane na nieruchomym górnym menu.

Decydując się jednak na standardowy wygląd strony, trzeba maksymalnie ograniczyć jej długość. Jeśli klient nie znajdzie tego, czego szuka w górnym obszarze witryny, istnieje bardzo mała szansa, że zacznie przeglądać jej dolny, ukryty fragment.

Wygląd strony

Kolejnym, bardzo ważnym czynnikiem jest wygląd strony – zarówno pod względem graficznym, jak i rozmieszczenia konkretnych elementów. Dużą popularność zdobywa rozwiązanie, które w formie tła wykorzystuje wysokiej rozdzielczości, atrakcyjne zdjęcie, powiązane z charakterem działalności firmy.

Trzeba pamiętać, że kolorystykę pozostałych elementów należy dobierać pod tło i logo firmowe. Użyte barwy muszą być spójne, ale warto także rozważyć, które z występujących elementów będzie pełniło szczególne funkcje. Chodzi o tzw. „call to action”, które mają zachęcić odwiedzającego do wykonania konkretnej akcji, jak na przykład zapisanie się na newsletter, albo dokonanie zakupu poprzez stronę. W tym celu niezbędne jest dobranie odpowiednich kolorów, które będą dobrze widoczne na wybranym tle. Dla białego tła jest to kolor żółty, a dla zielonego – czerwony.

Chcąc dodatkowo podkreślić wagę danego elementu, można wykorzystać prostą sztuczkę psychologiczną, polegającą na umieszczeniu wskazującej, otwartej dłoni lub spoglądającego w tamtą stronę człowieka. Trzeba się jednak wystrzegać wstawiania nadmiernej ilości grafik i tekstu. Odwiedzający wolą mieć wolną przestrzeń na stronie, która ich zachęci i zaintryguje. Nadmiar przytłacza Internautów.

Technologie wykonania

Decydując się na projekt fajnej strony internetowej, nie bez znaczenia jest również technologia jej wykonania. Choć użytkownik nie ma bezpośredniego wglądu w takie parametry, to jednak wydaje się konieczne zastosowanie technologii responsywnych, które umożliwią witrynie automatyczne dopasowywanie się do wymiarów przeglądarki. Bez znaczenia będzie, czy klient użyje laptopa, tabletu czy smartfonu – za każdym razem strona będzie wyglądać tak samo dobrze.

Można również poświęcić dłuższą chwilę na sam wybór metody zaprogramowania strony. Choć technologia Flash dalej jest popularna i stosunkowo lubiana przez użytkowników, to jednak, z dnia na dzień, coraz bardziej przechodzi do lamusa. Konieczność ściągnięcia wtyczek oraz brak kompatybilności na niektórych systemach, coraz bardziej promuje inne, bardziej atrakcyjne technologie, którymi są HTML5 i CSS3.

W chwili obecnej, gdy rozwiązania stają się przestarzałe już często w momencie ich zastosowania, warto zastanowić się nad zaprojektowaniem strony, która będzie równie dobrze sprawdzać się teraz, jak i w przyszłości. Uniknie się dzięki temu projektowania coraz to nowszych witryn, w pogoni za optymalnymi i najnowszymi technologiami. Można od samego początku wybrać receptę, która uchowa się i będzie atrakcyjna przez dłuższy czas.

Zobacz przykłady fajnych stron internetowych

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *