Co powinna wiedzieć księgowa w dużym przedsiębiorstwie?

Księgowość w dużym przedsiębiorstwie to kwestia bardzo skomplikowana, której zwykle nie udźwignie jedna osoba. Duże firmy mają najczęściej rozbudowane działy księgowe, których pracownicy odpowiadają za poszczególne sektory księgowości. Dzięki temu dokumentacja jest pełna, kompletna, doskonale zarchiwizowana i nie trzeba obawiać się żadnych kontroli.

Im większa firma, tym więcej dokumentów księgowych, które znajdują się w ciągłym obiegu. Księgowa w takiej firmie ma więc pełne ręce roboty. Musi zajmować się księgowaniem i rozliczaniem różnego rodzaju faktur i dokumentów księgowych, pilnować kwestii związanych z wypłatami dla pracowników czy przelewami do urzędu skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dobra księgowa powinna mieć sporą wiedzę i doświadczenie, aby w razie potrzeby służyć też właścicielowi firmy profesjonalna pomocą i wsparciem. To właśnie ona bowiem doskonale wie, co i jak można odliczyć od podatku, co da się wrzucić w koszty, a czego nie. Ona również odpowiada za dokumentację w razie jakiejkolwiek kontroli. Wbrew pozorom, dobra księgowa nie jest więc tylko osobą do księgowania faktur za pomocą dobrego programu księgowego.

Dobra księgowa doskonale zna całą firmę

Księgowa w dużym przedsiębiorstwie powinna również doskonale znać firmę, poszczególne jej działy, zasady funkcjonowania. Wiedza księgowych o firmie często jest tak samo duża, jak właścicieli przedsiębiorstwa. Co więcej, to dzięki księgowej firma może uniknąć wielu kar finansowych nakładanych za kiepsko prowadzone dokumenty czy spóźnianie się z płatnościami składek czy zaliczek na podatek. Bez księgowej prowadzenie dokumentacji na własną rękę sprawdza się jedynie w niewielkich firmach czy w jednoosobowych działalnościach gospodarczych, przy prowadzeniu których nie ma zbyt wielu dokumentów księgowych. Średnie i duże firmy zdecydowanie powinny mieć księgową lub korzystać z usług profesjonalnego biura księgowego. W przeciwnym razie można zagubić się w dużej ilości dokumentów, a w takiej sytuacji nietrudno o błąd, który w razie kontroli może słono kosztować.

Usługi doradcze na najwyższym poziomie

Choć dobra księgowa jest na wagę złota, zdarzają się sytuacje, że jej profesjonalne doradztwo nie wystarczy i firma musi skorzystać z zewnętrznych usług. Warto z zewnętrznych doradców skorzystać szczególnie wtedy, gdy planowane są w firmie większe zmiany, rozbudowa lub zamknięcie części działów lub zmiana profilu działalności czy wejście w nowe rynki zbytu. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z doradztwa MSCA Moore Stephens Central Audit. Firma oferuje kompleksowe usług i doradcze w zakresie prowadzenia firmy, gospodarki, finansów, biznesu. W ofercie można również znaleźć szereg specjalistycznych szkoleń, dzięki czemu można jednocześnie podnieść kwalifikacje swoich pracowników. Wykształceni i doświadczeni eksperci z pewnością są w stanie dostarczyć sporo wiedzy, aby firma mogła zmieniać się na lepsze.

Opracowano wspólnie z firmą MSCA Moore Stephens Central Audit

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *