Chroń swoją głowę na budowie – o doborze kasków opowiada inżynier Tomasz Pawelec

Zapewnienie ochrony życia i zdrowia swoim pracownikom jest najważniejszym obowiązkiem każdego przełożonego. Należy zadbać o zachowanie bezpiecznych warunków na zajmowanym stanowisku. Pomagają w tym odzież ochronna oraz środki ochrony indywidualnej, do których zaliczamy m.in. kaski. W jaki sposób dokonać selekcji i wybrać ten najodpowiedniejszy? Na to pytanie odpowie nam Tomasz Pawelec, inżynier z wieloletnim doświadczeniem w zawodzie.

safetywear_pic

Panie Tomaszu, zacznijmy od podstawowej kwestii. Przedstawiciele jakich zawodów muszą nosić hełmy ochronne?

Najprościej byłoby powiedzieć, że w kask powinni być zaopatrzeni wszyscy ci, którym grozi ryzyko uszkodzenia głowy w trakcie pracy. Dotyczy to przede wszystkim zawodów budowlanych, zwłaszcza osób pracujących na rusztowaniach. Musimy też uwzględnić prace z materiałami wybuchowymi, w stoczniach okrętowych oraz cały sektor górniczy. Nie zapominajmy o robotach wysokościowych. Mam tutaj na myśli nie tylko konstruowanie mostów, wież czy innych tego typu budynków, ale również firmy alpinistyczne, zajmujące się m.in. profesjonalnym myciem okien i czyszczeniem elewacji w biurowcach lub naklejaniem billboardów reklamowych. Coraz częściej słyszy się też o konieczności zakładania kasków przez operatorów wózków widłowych. Jak sami Państwo widzą, tych zawodów jest naprawdę mnóstwo, a to wszystko z dbałości o nasze bezpieczeństwo.

Jest Pan wyspecjalizowany w inżynierii budowlanej. Czy w swojej pracy również musi Pan mieć założony kask?

Oczywiście w trakcie projektowania obiektów budowlanych, kiedy przebywam w swoim biurze, nikt nie wymaga ode mnie noszenia kasku. Na szczęście nie istnieje ryzyko urwania się żyrandolu z sufitu, więc mogę pracować spokojnie (śmiech). Natomiast jak tylko pojawiam się, aby podglądać kolejne etapy powstawania budynków, natychmiast muszę zakładać hełm ochronny, podobnie jak każda inna osoba przebywająca wówczas na budowie. Z tym naprawdę nie ma żartów.

Skoro tak, to czy mógłby Pan doradzić czym konkretnie powinno się kierować przy wyborze rodzaju kasku, np. na budowie?

Istnieją różne rodzaje hełmów ochronnych, najczęściej dopasowane do konkretnego typu zawodu. Przede wszystkim pamiętajmy o oznaczeniach. Kask musi posiadać następujące oznakowania: numer normy, nazwa lub logo producenta, rok produkcji, typ hełmu oraz jego rozmiar. Jeżeli kask spełnia dodatkowe wymagania, również powinno to zostać uwzględnione, np. w formie naklejki. Może to dotyczyć m.in. bardzo niskiej lub wysokiej temperatury stosowania lub własności elektroizolacyjnych.

Musimy też rozróżniać barwy. Jako inżynier noszę biały kask. Moi pracownicy posiadają hełmy w kolorze żółtym. Niebieski zakładają operatorzy maszyn, elektrycy i robotnicy wysokościowi, architekci są zaopatrzeni w czarny, pomarańczowy mają geodeci, a z kolei czerwony – praktykanci lub osoby przebywające tymczasowo na budowie. Tych wariantów kolorystycznych jest jeszcze kilka.

Jeśli chodzi o typy kasków, sprawa wygląda inaczej. Od razu zaznaczę, że nie jestem zwolennikiem popularnych ostatnio czapek antyskalpowych. Wiem, że posiadają specjalne wzmocnienia i gąbki chroniące przed uderzeniami, a do tego są wygodniejsze, ale po prostu nie mam do nich zaufania. Jak dla mnie sprawdzają się wyłącznie w lżejszych zajęciach. Zdecydowanie wybieram tradycyjne hełmy. Najdroższe są te przeznaczone do prac na wysokościach, ze względu na dodatkowe wzmocnienia, a także kaski dla leśników, z ochronnymi nausznikami i siatką osłaniającą twarz. Porządny kask musi być regulowany, odporny na różne temperatury, stosunkowo lekki oraz zapewniający odpowiednią wentylację. Osobiście wybrałem model z wbudowanym wskaźnikiem żywotności, który informuje o stopniowym niszczeniu się obudowy, za pomocą specjalnego wskaźnika kolorystycznego, blednącego wraz z zużywaniem się hełmu. To bardzo inteligentne rozwiązanie. Warto dopłacić, aby wiedzieć, kiedy należy wymienić sprzęt i zapobiec wypadkom na budowie. Dzięki temu mogę spać spokojnie. Tego typu kaski kosztują około 80 złotych.

Bardzo dziękuję za poświęcony czas na rozmowę.

Wywiad przeprowadzono dzięki firmie oferującej ubrania bhp dla pracowników budowlanych.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *