Jak choroby stawów wpływają na pracę zawodową?

disease-4392169_960_720Zmiana fizycznych metod pracy może prowadzić do rozwoju zaburzenia stawów. Wcześniej proces choroby zwyrodnieniowej stawów porównywano z procesem starzenia z powodu postępującej degeneracji. Jednak wielu autorów uważa, że ​​faktyczny proces jest raczej nagromadzeniem mikrourazów, których ilość oczywiście wzrasta wraz z wiekiem.

Tak więc zapalenie kości i stawów, które pojawia się u osób starszych, jest spowodowane nagromadzeniem mikrourazów. Z tego powodu niektóre osoby bardziej narażone niż inne na różne specyficzne mikrourazy wywołują zapalenie kości i stawów dość wcześnie w związku z wykonywanym zawodem.

Mikrourazy częściej spotykane w miejscu pracy obejmują:

  • drgania mechaniczne i wstrząsy przenoszone przez niektóre obrabiarki i przedmioty

  • zaburzenia spowodowane niektórymi ruchami i pozycjami pracy.

Jednak, jak te dwa czynniki powodują uszkodzenie stawu, nie ustalono naukowo. Z epidemiologicznego punktu widzenia wiadomo jednak, że u osób stosujących wiertarki pneumatyczne zapalenie kości i stawów łokcia występuje częściej niż w populacji ogólnej. Dowodem, który możemy dziś przedstawić, jest zwiększone ryzyko rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów w związku z wykonywaniem niektórych zawodów, w tym następujące przykłady:

-Wystąpienie choroby zwyrodnieniowej stawów łokci, nadgarstków i ramion w większym odsetku wśród pracowników korzystających z wiertarki pneumatycznej.

-Większa częstość występowania choroby zwyrodnieniowej stawu łokciowego u kopaczy, kowali, kamieniarzy i metalowców i górników, a także u użytkowników wiertarek pneumatycznych lub elektronarzędzi na sprężone powietrze.

-Zwiększona częstość występowania choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego, biodrowego i palców u nosicieli ciężkich ładunków, takich jak pracownicy budowlani.

-Bardziej znaczące zapalenie kości i stawów kolana u górników.

-Zwiększone o 1,5 do 4 razy w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów biodrowych, kolan i ramion wśród nieletnich niż w populacji ogólnej.

-Wystąpienie bardziej znaczącego zapalenia kości i stawów palców u krawcowych, pianistów lub pracowników pracujących przy użyciu wiertarki pneumatycznej lub elektronarzędzi na sprężone powietrze.

-Wysoka częstość występowania cyfrowego zapalenia kości i stawów wśród pracowników na uprawach rolnych.

Zatem jak widać praca a choroby stawów to dwie dość połączone dziedziny, jakich zdecydowanie nie należy ignorować.

Które stawy są najbardziej dotknięte?

Zdecydowanie kręgosłup. Szczególnie na tym poziomie najczęściej występują problemy związane z chorobą zwyrodnieniową dysku i pracą. Jednak przyczyna lub przyczyny zwyrodnienia dyski nie są w pełni poznane Niektórzy naukowcy sugerują, że uraz dysku międzykręgowego może spowodować rozdzielenie płytki nabłonkowej (jest to obszar połączenia dysku z kręgiem, który odgrywa rolę w odżywianiu dysku). Powszechnie wiadomo, że powtarzające się uszkodzenia po przeciążeniu mogą prowadzić do zwyrodnienia krążka i zwyrodnieniowego zapalenia. Te powtarzające się urazy wynikające z przeciążenia mogą być tworzone przez wibracje niskiej częstotliwości lub przez bezpośrednie wstrząsy i wstrząsy wtórne.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *