Chemioterapia a utrata włosów

girl-gfc05ec884_640

Chemioterapia i wypadanie włosów: jak, dlaczego i co można z tym zrobić?

Pierwsze objawy chemioterapii są zawsze szokiem. Tym bardziej, jeśli chodzi o utratę włosów. To sprawia, że chorzy na raka czują, że nie są już “całkiem sobą” – ale zanim zaczniemy mówić o perukach, chustach czy lekach na łysienie, przyjrzyjmy się, co tak naprawdę dzieje się w głowie, gdy tracimy włosy..

Nerwy są odpowiedzialne za to, że komórki naszego ciała przechodzą do działania. Na przykład, jeśli część naszej skóry jest

dotknięte zakończenia nerwowe wysyłają sygnał do mózgu, który następnie interpretuje ten sygnał jako uczucie, że ktoś dotyka naszej skóry. Ta sama zasada odnosi się do bólu – jeśli dotkniemy czegoś bardzo gorącego lub zimnego, nasze nerwy poinformują nas o tym wysyłając sygnały bólowe do mózgu, co spowoduje, że natychmiast cofniemy rękę.

Idea wypadania włosów jest niemal dokładnie taka sama: nerwy są odpowiedzialne za wysyłanie sygnałów w całym organizmie. Ale co to oznacza? Jak to wpływa na Ciebie? I co ważniejsze, czy można coś z tym zrobić?

Kiedy tracisz włosy z powodu chemioterapii, nerwy na szczycie skóry głowy wysyłają ciągłe wiadomości do mózgu, co prowadzi do stanu zapalnego na szczycie głowy. To sprawia, że naczynia krwionośne rozszerzają się i zwiększa się przepływ krwi. Z tego powodu otaczająca skóra puchnie i to właśnie ten obrzęk jest przyczyną wypadania włosów. Niestety, niewiele można na to poradzić – poza przyjmowaniem leków, które powstrzymują komórki przed wysyłaniem wiadomości do mózgu.

Istnieją jednak również inne czynniki, które mogą wpłynąć na utratę włosów po chemioterapii: na przykład rodzaj podawanego leku. Ogólnie rzecz biorąc, większość środków chemioterapeutycznych powoduje mniej lub bardziej poważne uszkodzenia fizyczne komórek dotkniętych chorobą – w tym komórek skóry głowy; jednak niektóre leki nie powodują żadnych znaczących skutków ubocznych! Niektórzy pacjenci doświadczają nawet zwiększenia odporności organizmu (wzmocnienia systemu immunologicznego) podczas takiego leczenia, dzięki zmniejszeniu stanu zapalnego które powodują wypadanie włosów.

Niemniej jednak, jeśli tak jest w Twoim przypadku, nie oznacza to, że cała nadzieja jest stracona. Nadal istnieją opcje, które mogą pomóc pacjentom chorym na raka poradzić sobie z utratą włosów spowodowaną chemioterapią. Na przykład, codzienne stosowanie minoksydylu (leku stosowanego miejscowo) lub małych dawek finasterydu (leku doustnego) może spowolnić utratę włosów, a nawet przywrócić ich część. Oprócz tych zaleceń, istnieją również bardziej ogólne wskazówki dotyczące radzenia sobie z utratą włosów spowodowaną chemioterapią:

1.) Dbaj o swoją skórę

Unikaj używania mydła na dotkniętym obszarze skóry – zamiast tego używaj środka oczyszczającego. Podobnie, unikaj stosowania jakichkolwiek produktów na bazie oleju na głowie po umyciu głowy – pogorszą one tylko sytuację.

2.) Unikaj bezpośredniego światła słonecznego

Bezpośrednie światło ultrafioletowe jest szczególnie szkodliwe dla skóry głowy – staraj się więc unikać go jak najczęściej.

3.) Używaj kapeluszy i chust

Jeśli nie chcesz nosić peruki, rozważ użycie kapeluszy lub spinek do włosów z szerokimi pasmami. Mogą one być przydatne zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Chusty są doskonałym wyborem, jeśli chcesz wyglądać stylowo! Na przykład, wypróbuj jeden z tych niesamowitych sposobów noszenia chusty autorstwa Cancer Hater . Szaliki są również doskonałym sposobem na ochronę głowy przed słońcem (i ratowania się przed uszkodzeniem skóry).

4.) Wypróbuj różne fryzury lub skorzystaj z turbany po chemioterapii

Pacjenci z rakiem często czują, że ich stara fryzura nie pasuje już do nich, ponieważ mająstraciły włosy. To sprawia, że czują się mniej pewni siebie, bardziej świadomi siebie, a czasem nawet zawstydzeni. Jeśli tak się stało, ważne jest, abyś wypróbowała różne fryzury, aż znajdziesz taką, która będzie dla Ciebie odpowiednia. Możesz nawet rozważyć kupno peruki – są one często bardziej przystępne cenowo niż się ludziom wydaje!

5.) Przyjmij swój nowy wygląd

Pamiętaj: utrata włosów jest tylko tymczasowa! Potrzeba około 5 miesięcy, aby chemioterapia całkowicie opuściła organizm poprzez mocz lub stolec (kupę). Chociaż odrastanie włosów może zająć trochę czasu, wielu pacjentów doświadcza zdrowego wzrostu nowych włosów po leczeniu chemioterapią. W rzeczywistości, większość ludzi jest zaskoczona tym, jak szybko ich stare włosy wracają po zakończeniu leczenia! Chemioterapia -choć jest to trudny okres – może być również okazją do wypróbowania nowych rzeczy. Na przykład, możesz rozważyć dodanie do swojej fryzury krótkiej grzywki.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *