Wiele zawodów popularnych jeszcze kilka dekad temu, nie przetrwało próby czasu. Są też takie, które zostały udoskonalone i coraz częściej opierają się na nowoczesnych rozwiązaniach. Idealnym przykładem jest grawer, którego usługi nadal są bardzo doceniane i przyzwoicie opłacane.
Kim jest grawer i jakie obowiązki wykonuje?
Grawer to osoba pracująca głównie w warsztacie lub zakładzie rzemieślniczym. Opiera się na indywidualnej pracy oraz stałym kontakcie z klientami, od których przyjmuje zlecenia i wykonuje je zgodnie z ustalonymi założeniami.
W zakres jego obowiązków wchodzi przede wszystkim wykonywanie napisów, wzorów graficznych i drobniuteńkich rysunków na powierzchni metali i innych materiałów, tj. szkło czy kamienie szlachetne. Zdecydowanie najczęściej obcuje z różnymi produktami jubilerskimi. Od wielu lat nowożeńcy wymieniają się obrączkami z wygrawerowaną datą ślubu i imionami lub inicjałami. Chcąc uzyskać ten efekt, muszą udać się do profesjonalnego zakładu grawerskiego. Przedstawiciel tego zawodu używa w tym celu specjalnego stalowego rylca, aby zrobić to najbardziej precyzyjnie. W rzeczywistości jest to rzeźbienie w metalu w celu uzyskania odpowiednich kształtów. Grawerzy czasami pracują też z różnymi medalami lub pamiątkowymi monetami. Po skończonym procesie grawerowania powinno się wypłukać wytworzony przedmiot w zlewie (do tego celu najlepiej nadają się zlewozmywaki podblatowe).
Rozwój zawodu
Niesamowity postęp techniczny, który dokonał się w ciągu ostatnich lat, przyczynił się do udoskonalenia zawodu grawera. W tej chwili na rynku pracy istnieje możliwość zatrudnienia zarówno jako rzemieślnik zajmujący się tradycyjną obróbką, jak i operator urządzeń laserowych. Ten rodzaj grawerstwa opiera się na wykorzystaniu nowoczesnych urządzeń, które wytwarzają rytujące promienie laserowe. Zamiast tworzyć ręcznie szkic, wystarczy opracować projekt w specjalnym systemie komputerowym zapamiętującym nasz rysunek. Na jego podstawie wiązki grawerują wybrany wzór lub napis.
Kto może zostać grawerem i jakie perspektywy dotyczą tego zawodu?
Szkoły średnie i uczelnie odchodzą od wykładania stricte rzemieślniczych przedmiotów. Warto jednak ukończyć pokrewny kierunek techniczny, aby posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat zawodowego grawerowania. Należy jednak wykazać się cierpliwością, starannością, ogromną precyzją, dobrym wzrokiem, zdolnościami rysowniczymi i wysokimi umiejętnościami manualnymi. W przypadku pracy z maszyną laserową konieczna jest znajomość specjalistycznych komputerowych programów graficznych.
Przez lata zawód grawera uchodził za niszowy. Tendencja odwróciła się, kiedy nastał kolejny boom ślubny. To przyszli małżonkowie są głównymi odbiorcami usług grawerskich. Warto odbywać szkolenia, aby przygodę z tym zawodem rozpocząć od razu od operowania urządzeniem laserowym. W Polsce takie usługi nie są jeszcze aż tak popularne, dlatego w niedalekiej przyszłości mogą być naprawdę dobrze opłacane. Same maszyny nie należą do najtańszych, ale dzięki nim zmniejszają się koszty produkcji. Być może tradycyjni grawerzy już wkrótce będą musieli przestawić się na nowoczesny tryb pracy.