Praca w ochronie jest niezwykle trudna i wiąże się z koniecznością szybkiego interweniowania. Ponadto każdy ochroniarz na służbie ryzykuje swoje życia, ponieważ nigdy nie wiadomo kogo się spotka na obiekcie ochranianym przez danego człowieka. Dlatego też ochroniarz na służbie posiada podstawowy sprzęt, jakim może się bronić. Oczywiście rodzaj sprzętu zależy od uprawnień danego ochroniarza a w tym ukończonych kursów i szkoleń.
Gumowe pałki
Ochroniarze sklepów, czy galerii handlowych zazwyczaj mają strzec dane miejsca przed kradzieżami. Nie mają oni więc żadnej styczności z osobami, które mogą zagrozić w jakiś sposób życiu ludzi znajdujących się w sklepie. Dlatego tez podstawową wyposażenia takiego ochroniarza jest gumowa pałka, która sprawia wystarczająco duży ból złodziejowi a tym samym nie robi mu krzywdy.
Gazy pieprzowe i łzawiące
Ochroniarze często posiadają ze sobą gazy pieprzowe i łzawiące, które mają za zadanie obezwładnić sprawcę napadu, również nie robiąc mu większej krzywdy. Jak wiadomo w ten sposób obezwładniony sprawca nie będzie w stanie szybko uciekać, czy jakoś specjalnie się bronić. W tym czasie ochroniarz może zatrzymać takiego sprawcę i wezwać policję. Sprzęt ten służy również do samoobrony ochroniarza, który również naraża swoje zdrowie i życie.
Komórka
Wiele osób z pewnością się zdziwi, ale podstawowym wyposażeniem każdego ochroniarza jest sprawna komórka. Dlatego, że ochroniarze nie posiadają ani takich uprawnień jak policjanci, ani nie są na tak zaawansowanym stopniu wyszkoleni, to w większości ochroniarz ma za zadanie dzwonić po policję, jeżeli coś się dzieje na obiekcie, który ochrania. Tym bardziej powinien tak zrobić, jeżeli jest sam a osób napadających na obiekt jest znacznie więcej. Nie ma on w takim przypadku za zadanie narażanie własnego życia, tylko wezwanie wsparcia.
Broń palna
Oczywiście z broni palnej mogą korzystać ochroniarze, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia do jej posiadania. Taką podstawową bronią jest wiatrówka, która jest nieco bezpieczniejszą bronią, niż każda inna broń palna (tutaj ciekawy ranking broni tego typu http://www.dws.xip.pl/jaka-najlepsza-i-najmocniejsza-wiatrowka-pistolet-na-co2-bez-zezwolenia/). Dlatego też, jeśli już ochroniarz posiada broń palną, to zazwyczaj jest to wiatrówka, która ma za zadanie go ochraniać. Posiadanie broni zazwyczaj jest przeznaczone dla ochroniarzy, którzy pilnują jakiegoś ważniejszego obiektu w nocy. Jednak warto pamiętać o tym, że taką bronią ochroniarz również powinien umieć się odpowiednio posługiwać.
Kajdanki
Ochroniarze często posiadają również kajdanki, których zadaniem jest zatrzymanie sprawny to momentu przyjechania policji. Wiadomym jest, że złodzieja bardzo trudno przez tak długi czas utrzymać tylko i wyłącznie rękami w jednym miejscu. Kajdanki mają za zadanie ułatwić ochroniarzowi dokonanie takiej czynności. Wiadomym jest, że poruszanie się bez możliwości ruszania rękami jest znacznie utrudnione. Tak więc przestępca, który został spięty kajdankami ma trudniejsze zadanie, jeżeli chciałby przykładowo uciec. W momencie kiedy przyjeżdża policja, to przestępca jest przekazywany w ich ręce.