budowanie domu z drewna: czego się spodziewać?

Image for oto-praca.pl_800x533

Budowa własnego domu, czy to z drewna, czy z innego materiału konstrukcyjnego, zawsze wiąże się z podejmowaniem trudnych decyzji. Ważne, żeby do kwestii związanych z budową takiego budynku podchodzić realistycznie, ale wiedząc przy tym czego możesz się spodziewać.

Drewno jako materiał budowlany

Drewno jako materiał budowlany ma w sobie wiele zalet. Ten wszechstronny materiał jest nie tylko organiczny i przyjazny dla środowiska, ale jest jedynym odnawialnym materiałem konstrukcyjnym. Dom drewniany ma pewne właściwości, które sprawiają, że jest tak trwały i wytrzymały, że nie zostanie narażony na uszkodzenia nawet pod wpływem wstrząsów sejsmicznych. Przy odpowiedniej ognioodpornej obróbce, drewno może być niezawodnym materiałem budowlanym o długiej żywotności. Mimo to, jest kilka kwestii, które należy przemyśleć przy budowie domu z drewna:

Wybór odpowiedniego drewna

Przy wyborze materiału na Twój przyszły wymarzony drewniany dom, warto pamiętać, żeby drewno było najwyżej jakości. Taki materiał nie tylko uwydatnia walory estetyczne, ale również podnosi ogólny poziom bezpieczeństwa w budynku. Tak naprawdę, istnieje wiele wariantów drewna, które mogą być użyte do celu jakim jest wybudowanie domu. Można rozróżnić dwie podstawowe kategorie: drewno z drzew liściastych oraz drewno z drzew iglastych. Najlepszym wyborem na drewniany domek są takie rodzaje drzew jak modrzew, świerk czy sosna. Warto, jednak pamiętać, że wybór materiału zależy od dwóch głównych czynników: warunków geograficznych (m.in.: budowy terenu, poziomu wód gruntowych) oraz celu w jakim użytkowany będzie budynek.

Wybór właściwych fundamentów

Drewniany dom to nie tylko wybór odpowiednich kłód, ale również właściwej podstawy. Bardzo ważne jest, aby dokładnie przemyśleć wybór fundamentów, ponieważ taki element utrzymuje w jednym kawałku konstrukcje znajdującą się nad nim. Najbardziej powszechnym rodzajem fundamentów jest zdecydowanie ława fundamentowa (betonowa lub żelbetowa), która jest szeroko stosowana w budynkach o konstrukcji drewnianej. Ten rodzaj fundamentu składa się z ciągłego, równego pasa betonu jako podstawy konstrukcji liniowej, takiej jak ściana lub rząd dębowych belek stropowych. Na pasie poniżej poziomu podłogi ułożona jest trzywarstwowa pokrywa z cegieł.

Wybór odpowiedniej izolacji

Mimo niezwykłych właściwości izolacyjnych drewna, warto jest upewnić się, że zimą w budynku nie będzie zbyt mroźno. Dlatego, nie licząc jedynie na wrodzone funkcje drewna do utrzymywania ciepła w pomieszczeniu (dzięki zgromadzonym pęcherzykom powietrza w swojej strukturze), ważne jest jego dodatkowe ocieplenie. Najpopularniejszą opcją izolacji domu drewnianego jest izolacja wełną mineralną która, poza tym, że jest niezwykle skuteczna, jest również ekologiczna. Przy użyciu takiego materiału, jakim jest wełna mineralna, domek z drewna będzie zdatny do użytku przez cały rok, a Ty będziesz miał pewność, że zimy spędzone w drewnianym budynku będą przyjemne.

Wybór zaufanego dostawcy

Budowanie domu z drewna wymaga podejmowania trudnych, lecz świadomych decyzji. Jedną z nich jest wybór firmy, która zajmuje się konstrukcją domów drewnianych. Ważne jest, aby pamiętać, żeby Twój przyszły dostawca odznaczał się nienaganną opinią oraz wybitnym doświadczeniem. Warto, żeby dana firma składała się z ekspertów w swojej dziedzinie, którzy mogą udzielić Ci porady w każdej problematycznej sprawie jak, np.: wybór materiału, konserwacja, impregnacja, izolacja, czy zaprojektowanie domu. Wybrany dostawca powinien składać się z zespołu specjalistów, którzy nie tylko posiadają odpowiednie kwalifikacje, ale również potrafią skierować klienta na właściwy tor.

 

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *