Budimex będzie zabiegał o zmianę sytuacji prawnej w zakresie zatrudniania cudzoziemców

chandler-denise-485520-unsplash

Firma Budimex zamknęła 2017 rok z rekordowym portfelem zamówień, opiewającym na 10,3 miliardów złotych. Aby utrzymać pozytywne dynamiki sprzedaży w 2018 roku, Budimex musi zachować wysoką aktywność w segmencie infrastrukturalnym, gdzie rozstrzygnięto na korzyść firmy najwięcej przetargów. Jednak jak powszechnie wiadomo, stan kadr sektora drogowego w Polsce nie wygląda optymistycznie.

Zarząd firmy Budimex podchodzi priorytetowo do tematu rentowności i bezpieczeństwa zawieranych kontraktów, a te podpisano głównie z największymi inwestorami infrastrukturalnymi. Spółka musi więc zdawać sobie sprawę z niewystarczającej liczby budowlańców na rynku, skoro w 2018 roku planuje zwiększenie zatrudnienia o ponad 1000 pracowników. Przede wszystkim: cieśli, zbrojarzy, murarzy czy operatorów maszyn budowlanych. Przy obecnym portfelu zamówień firmy oraz wymogach prawnych stawianych przez zamawiających, realizacja kontraktów samymi podwykonawcami nie jest możliwa.

Terminy „gonią”. Nic więc dziwnego, że sytuacja ta wymusza na zarządzie firmy decyzje o zatrudnianiu pracowników z Ukrainy, a nawet z odleglejszych zakątków świata. Ze względu możliwości, jakie daje Ukraińcom zniesienie wiz na wjazd do innych państw Unii Europejskiej (np. Niemiec), gdzie liczyć mogą na znacznie wyższe wynagrodzenia, polskie firmy muszą zacząć rozglądać się za innymi kierunkami pozyskiwania kadry. Są pomysły na sięganie do rynków Bangladeszu, Chile, i tym podobnych państw. Oczywiście wiąże się to z problemami natury różnic kulturowych, ale zanim przyjdzie zmierzyć się z nową rzeczywistością, ważniejsze problemy trzeba rozwiązać tu, na naszym rodzimym rynku.

Jak można przeczytać w „Raporcie Zatrudnianie cudzoziemców – sytuacja prawna a potrzeby branży budowlanej”, opis obecnego stanu kadr sektora infrastrukturalnego nie maluje się w jasnych barwach. Sytuacja cudzoziemców na polskim rynku pracy nie napawa optymizmem, a realia branży, która cierpi z powodu znacznych deficytów kadrowych, mogą nieść za sobą długofalowe, negatywne konsekwencje dla realizacji inwestycji. Abstrahując od nastrojów społecznych w rzeczonym temacie, przeszkód nie brakuje. Największy problem wiąże się z prawem pracy, a więc ograniczeniami związanymi z zawieraniem umów. Chcąc więc sprostać terminowej realizacji kontraktów, Budimex musi wychodzić naprzeciw tej niełatwej sytuacji i postulować zmiany ustawowe. Szczególnie w zakresie ustandaryzowania i ujednolicenia sposobu interpretacji przepisów regulujących zatrudnianie obcokrajowców w różnych województwach.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *