Osocze bogatopłytkowe – sposobem na infekcje i urodę?

PrzechwytywanieTerapia osoczem bogatopłytkowym (PRP) to proces, w którym własna krew pacjenta jest zagęszczana, a następnie wykorzystywana do przyspieszania gojenia przewlekłych urazów tkanek, w tym zapalenia ścięgien, skręceń i niektórych łagodniejszych postaci zapalenia stawów… więc jak to się dzieje dokładnie?

Płytki krwi (zwane również trombocytami) są jednym z trzech typów komórek w naszym krwiobiegu, obok czerwonych krwinek (erytrocytów) i białych krwinek (leukocytów). Czerwone krwinki przenoszą tlen i dwutlenek węgla, białe krwinki zwalczają infekcje, a płytki krwi umożliwiają krzepnięcie i wspomagają gojenie uszkodzonych tkanek ciała. Kiedy skaleczysz palec, płytki krwi są komórkami, które umożliwiają zatrzymanie krwawienia, zablokowanie nacięcia i umożliwienie ciału zamknięcia nacięcia.

Płytki krwi zawierają białka zwane czynnikami wzrostu, które umożliwiają im wykonywanie tych czynności. Bez nich organizm nie może sygnalizować się do działania w „trybie gojenia”, co oznacza, że ​​bez płytek krwi organizm nie byłby w stanie:

  • kontrolować stanu zapalnego,

  • leczyć tkanek,

  • budować nowej skóry.

Ponadto płytki krwi zwiększają produkcję kolagenu i stymulują przepływ krwi, niezbędnych składników w procesie gojenia organizmu.

Terapia zawierająca osocze bogatopłytkowe ma na celu zwiększenie mocy płytek krwi. Dzięki gromadzeniu i zagęszczaniu płytek krwi w pojedynczym wstrzyknięciu, uszkodzona część ciała może skorzystać z do pięciu razy większej liczby czynników wzrostu niż w normalnej pełnej krwi. Co najważniejsze, krew pochodzi z twojego własnego zaopatrzenia – eliminując wszelkie ryzyko lub niedopasowanie, infekcje, zanieczyszczenia lub inne problemy, które mogą prowadzić do odrzucenia.

Jakie są najczęstsze urazy leczone terapią tego rodzaju?

Każdy uraz obejmujący częściowe naderwanie ścięgna (tkanki łączącej kości z innymi kośćmi) lub więzadła (tkanki łączącej typowe urazy mięśni w ramach terapii prp z kośćmi) może skorzystać z infuzji bogatopłytkowej. Całkowite pęknięcia muszą być leczone chirurgicznie, chociaż terapia osoczem bogatopłytkowym może teoretycznie przyspieszyć proces gojenia po rekonstrukcyjnym zabiegu chirurgicznym.

Najczęstsze zastosowania terapii tej dotyczą urazów barku, kolana i łokcia, w tym artretycznych stawów kolanowych, naderwania stożka rotatorów, silne naciągnięcia ścięgien podkolanowych, urazy mięśnia czworogłowego i uszkodzenie ścięgna Achillesa za kostką.

Co to jest proces terapii osoczem bogatopłytkowym?

Terapia osoczem bogatopłytkowym to stosunkowo prosty proces, który można przeprowadzić w niecałe dwie godziny. Nie wymaga hospitalizacji i może być wykonywana w trybie ambulatoryjnym.

W przeciwieństwie do badań krwi, w których pacjent jest na ogół poinstruowany, aby nie jeść ani nie pić do 12 godzin wcześniej, nie są wymagane żadne przygotowania do terapii osoczem bogatopłytkowym. Pacjentowi zaleca się jedynie nawodnienie z dużym wyprzedzeniem, ponieważ wyższy poziom wody w organizmie ułatwi lekarzowi pobieranie krwi, co jest bardzo korzystne.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *