Biznes w Czechach i problemy wywodzące się z struktur dawnych przedsiębiorstw

czech-republic

Podobnie jak w przypadku wielu państw Europy Środkowej i Wschodniej bardzo trudno opisać, czym jest norma w Republice Czeskiej w odniesieniu do typowych struktur biznesowych. Środowisko biznesowe w tym kraju jest stosunkowo nowe i cały czas rozwija się i przekształca.

Czeskie struktury biznesowe

Po zmianach politycznych pojawiła się próżnia w odniesieniu do kierunków i modeli biznesowych. Do tej próżni Czesi zaczęli przyjmować porady i pomoc z całego świata. To, co rozwinęło się w latach interwencyjnych, jest zdezorientowanym obrazem, ale można stwierdzić, że lokalnie istnieją trzy różne typy struktur biznesowych….

Przedsiębiorstwa monopoli państwowych – te duże operacje cierpią z powodu stanu poprzedniego systemu centralnego planowania, ogromnego poziomu biurokracji i bezwładności. Spółki zależne kapitału zagranicznego to kolejna struktura. Wiele międzynarodowych firm ma oddziały w Czechach, a oddziały te zazwyczaj odzwierciedlają podejście firmy macierzystej. Lokalne firmy startowe to kolejna opcja. Nastąpiło rozprzestrzenianie się firm prowadzonych przez przedsiębiorców, które często dzielą się znakami towarowymi firm rozpoznawalnych na całym świecie – minusem tych działalności jest jednak krótkoterminowe podejście do biznesu.

Dlatego przed podjęciem negocjacji z czeską firmą musisz odrobić swoją pracę domową tzn. wejść na http://czechybiznes.expert/rejestracja-spolki, a potem zorientować się jakie jest tło firmy i na jaką strukturę powinieneś się przygotować.

Czeski styl zarządzania

Jak zostało wcześniej powiedziane, czeskie podejście do wielu kwestii biznesowych będzie zależało od typu organizacji, z którą ma ona do czynienia. Wiele zachodnich firm z podmiotami zależnymi w Czechach kładzie duży nacisk na rozwijanie stylu przywództwa w ich czeskiej działalności, która jest zgodna z ich globalnymi poglądami jeśli chodzi o kwestie dotyczące przywództwa. Dlatego też może się okazać, że styl przywództwa może się znacznie różnić w zależności od rodzaju firmu, z którą ma się do czynienia.

Tradycyjnie czeskie style zarządzania charakteryzowały się nieco charakterem paternalistycznym, odzwierciedlającym hierarchiczną, biurokratyczną naturę monopoli dawnych przedsiębiorstw, które były normą w gospodarce. Menedżerowie nie odrywali się od decyzji swoich podwładnych i wydawali bezpośrednie polecenia, które ludzie mieli wykonywać bez żadnego pytania. Takie podejście jest nadal bardzo widoczne w większych, lokalnych przedsiębiorstwach czeskich.

Ten paternalistyczny styl odpowiada za brak inicjatywy, która może wywoływać emigrację widoczną podczas pracy z kolegami z Czech. Jeśli menedżerzy oczekują, że ich podwładni będą podążać za ich prostymi instrukcjami, to nie będzie to nic dziwnego, jeśli podwładni poczują, że nie mają uprawnień do wykraczania poza bezpośrednie instrukcje, które zostały im podane. Takie podejście jak wiadomo może być pasywnie zabijające dla rozwoju biznesu.

To, co się z tym zrobi – zależy już od wyłącznie indywidualnych sytuacji biznesowych.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *