Biznes uzależniony od pogody

Zbliża się sezon zimowy a to oznacza, że w wieli branżach będzie ciężko z dochodami. Sektory ogrodnicze, rolnicze i wszystkie te, których zarobek oparty jest na względnie ciepłej temperaturze będą notować straty. W najlepszym wypadku będą po prostu wychodzić na zero. Ale Polski przedsiębiorca nie jest głupi. Wie jak przystosować się z własną firma do okresu zimowego. Firmy rolnicze bardzo często inwestują w sprzęt do odśnieżania dróg i chodników i gdy tylko nadejdzie zima i biały puch zasypie drogi, to właśnie oni jako pierwszy wyjadą na drogi ze swoimi pługami. Problemem z dla nich pewnością była ubiegła zima, w której to praktycznie w ogóle nie spadł śnieg. Tego chyba nikt nie przewidział.

Innym pomysłem na przebranżowienie się firm na okres zimowy jest otwarcie zupełnie innego interesu nie związanego z tym głównym. Znana firma ogrodnicza ze Śląska, gdy nadchodzi zima zamienia się w sklep dla narciarzy i snowboardzistów. Miejsce lokalu jest dobrze usytuowane, ludzie znają ten sklep od lat, więc cóż szkodzi na zimę zmienić asortyment? Sklep bardzo dobrze prosperuje od lat.

Problemem nie jest tylko zima. Dla właścicieli górskich pensjonatów to właśnie zima jest okresem największych dochodów, kiedy to turyści z całej Polski zjeżdżają się na południe kraju aby pojeździć na nartach. Gdy jest za ciepło i śniegu nie ma, łatwo jest się domyślić jakie straty mają pensjonaty i właściciele wyciągów narciarskich. Straty są praktycznie 100 procentowe.

W roku 2013 zima była tak słaba że 4% ośrodków wypoczynkowych na południu Polski na musiało zlikwidować działalność związaną z obsługą turystów a 12% pobrało kredyty w bankach aby załatać dziurę w budżecie.

Jeżeli w tym roku nie będzie zimy, sytuacja z pewnością się pogorszy.

Najlepiej jest mieć interes odporny na zmiany temperatur, jednak niektórzy lubią adrenalinę i wyzwania a takie sytuacje na pewno temu sprzyjają.

 

 

Przedstawiciel handlowy z Katowic:
Praca Katowice przedstawiciel handlowy

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *