Kilka faktów na temat Bitcoina, o których warto wiedzieć przed ich zakupem

krypto giełdy

Planujesz w najbliższym czasie zainwestować w Bitcoina? Prawdopodobnie zaliczasz się do niemałej grupy osób, które chcą za jego pomocą szybko się wzbogacić. Zanim jednak wejdziesz w posiadanie tego niezwykłego aktywu, powinieneś bliżej go poznać. Bitcoin może być świetną inwestycją, ale też niebezpieczną pułapką. Wielu niedoświadczonych inwestorów przekonało się już na własnej skórze, że wpadnięcie w nią wiążę się z ekspresową utratą kapitału. Dlatego też zanim kupisz swoje pierwsze BTC, sprawdź, co warto wiedzieć o najpopularniejszej na świecie kryptowalucie. Kilka poniższych informacji pomoże lepiej Ci poznać Bitcoina i nakreśli Ci jego ogólną charakterystykę.

Wydawać by się mogło, że o Bitcoinie powiedziano już wszystko. Od powstania tej kryptowaluty minęło ponad 10 lat i na całym świecie nie brakuje osób, które zdołały się przekonać o możliwościach, jakie ten aktyw gwarantuje. Każdego dnia pojawiają się nowi inwestorzy, którzy uważają, że zakup Bitcoina do prosta droga do bogactwa. W ich mniemaniu wystarczy mieć nieco wolnej gotówki i odrobinę czasu na sprawdzenie informacji, ile wynosi kurs Bitcoina, aby w ekspresowym tempie stać się bogatym. Rzeczywistość szybko weryfikuje plany takich osób. Jeśli nie chcesz podzielić ich losu, zapoznaj się z kilkoma poniższymi faktami o BTC.

Bitcoin bywa zmienny

Inwestycja w Bitcoina (podobnie zresztą jak w każdy inny aktyw) nie ma prawa być w 100% pewna i bezpieczna. Od momentu powstania tej kryptowaluty można zaobserwować, że jej notowania są dynamiczne, a bywały okresy, że BTC określano nawet niestabilnym. Cena Bitcoina może zmienić się dosłownie z dnia na dzień. Tak było m.in. w grudniu 2017 roku, kiedy to kurs wiodącej i najpopularniejszej kryptowaluty w ciągu tygodnia zanotował spadek o ponad 1200%! Choć Bitcoinem nie zarządza żadna instytucja nadrzędna, która mogłaby manipulować jego wartością, to cena BTC nie jest odporna na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Przede wszystkim decydują o niej popyt oraz podaż. Nie bez znaczenia są również wszechobecne spekulacje. To, że dziś Bitcoin jest sporo warty, nie oznacza, że sytuacja ta utrzyma się dzień, tydzień czy miesiąc później.

Bitcoin jest przejrzysty

Dużą zaletą Bitcoina jest jego transparentność. To prawdopodobnie najbardziej przejrzysta opcja płatności, a wszystko za sprawą zastosowanej technologii łańcuchów blokowych (blockchain) i tzw. księgowości rozproszonej. Wszelkie transakcje przy użyciu BTC są publiczne, identyfikowane, niezmienne i publiczne (jednocześnie strony pozostają anonimowe). Każdy zakup i sprzedaż kryptowaluty jest odnotowywana i dostępna do wglądu wszystkich użytkowników.

Bitcoin nie jest w pełni anonimowy

Wspomniane zostało, że transakcje są anonimowe. To z grubsza prawda – w księdze operacji nie są podawane żadne informacje adresowe użytkowników, którzy brali udział w dokonywaniu konkretnej płatności. Z drugiej strony, wskazaliśmy BTC jako najbardziej transparentną formę płatności. Korzystanie z Bitcoinów nie gwarantuje bowiem 100% ochrony danych. Dla przykładu – agencje rządowe posiadają narzędzia do tego, by wyłonić odpowiednie informacje dotyczące osób, które brały udział w konkretnej transakcji. Bitcoin zapewnia akceptowalne poziomy anonimowości, ale na pewno nie można powiedzieć, że jego użycie wiąże się z całkowitą wirtualną bezimiennością.

Transakcje są nieodwracalne

Dokonałeś jakieś transakcji przy użyciu Bitcoina, ale po pewnym czasie się rozmyśliłeś i chciałbyś np. odzyskać wydane wirtualne monety? Mamy złe wieści – transakcje BTC są nieodwracalne. Musisz więc być bardzo ostrożnym przy każdej operacji. Jeden nieprzemyślany ruch może Cię bowiem słono kosztować.

Bitcoin jest dla każdego

To chyba największa zaleta Bitcoina – jeśli chcesz nim obracać, nie musisz być akredytowanym inwestorem. Jedyne, czego potrzeba, to wolny kapitał, dostęp do sieci, szczere chęci do inwestycji i odrobina wiedzy. Co więcej, możesz również brać udział w procesie tworzenie Bitcoina – tzw. kopaniu. Tu jednak wcześniej należy zaopatrzyć się w drogie i mocne urządzenia kopiące, cechujące się ogromną mocą obliczeniową, dużym poborem prądu i generujących znaczne ilości ciepła.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 komentarz do “Kilka faktów na temat Bitcoina, o których warto wiedzieć przed ich zakupem

  1. TObi
    4 sierpnia 2020 at 08:31

    Od niedawna inwestuję w kryptowaluty i muszę przyznać, że nie spodziewałem się aż tak korzystnych rezultatów. Oczywiście, na początku trzeba zdobyć sporo wiedzy i być na bieżąco z informacjami, ale naprawdę można zarobić. Na https://www.kryptoporadnik.pl/ranking-gield-kryptowalut/ znajdziecie sprawdzone rankingi giełd kryptowalut, które na pewno przydadzą się w podejmowaniu decyzji o inwestowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *