Piec na biomasę czy paliwa stałe?

fire-2915539_1280Czy warto kupić piec na węgiel? Jaki model kotła węglowego wybrać? Decydując się na ogrzewanie węglowe możemy wybierać pomiędzy wszystkimi urządzeniami grzewczymi, które są przeznaczone na paliwa stałe, jednak najlepszym rozwiązaniem będzie zakup kotła z podajnikiem, który sprawia jak najmniej problemów w eksploatacji.

Wybierając kocioł warto również zwrócić uwagę na to, jak długo udzielana jest gwarancja producenta i gdzie znajdują się punkty serwisowe, oraz najbliższy skład węgla Toruń z którego dostaw węgla można z powodzeniem korzystać.

Zalety pieców węglowych

W przypadku pieców węglowych nie musimy martwić się o odpowiednią temperaturę w naszym domu. Odpowiednio ustawione parametry kotła pozwolą na automatyczne dostosowanie temperatury do aktualnych potrzeb grzewczych. Dzięki temu piece tego rodzaju są bardziej ekonomiczne i pomimo, że ceny kotłów są dość wysokie, inwestycja szybko się zwraca. Jeśli nie mamy gdzie przechować dużych ilości opału, to może być dobrym rozwiązaniem. Warto też tutaj przemyśleć węgiel, który jest sprzedawany w workach, dzięki czemu można go kupić w mniejszych ilościach i uzupełnić w razie potrzeby. Należy również zwrócić uwagę na to, że ogrzewanie węglem jest również korzystniejsze dla środowiska. Upewnij się jednak, że węgiel który kupujesz spełnia również wszystkie niezbędne normy Unii Europejskiej dotyczące minimalnej zawartości siarki i produkowanego popiołu.

Alternatywa – pellety (biomasa)

Co to jest biomasa i do czego można ją wykorzystać? Biomasa to materiał biologiczny pochodzący z żywych organizmów, takich jak rośliny. Biomasę można wykorzystywać na różne sposoby: bezpośrednio poprzez spalanie w celu wytworzenia ciepła lub pośrednio po przetworzeniu na różne rodzaje paliwa (takie jak metan, etanol i biodiesel). Najpopularniejszym źródłem energii z biomasy jest drewno w postaci bali, pelletów lub zrębków. Kotły wykorzystujące drewno jako źródło nazywane są kotłami na pellety drzewne. Spalanie biomasy uwalnia ciepło, które można następnie wykorzystać do ogrzewania domów, wytwarzania energii elektrycznej lub zasilania pojazdów.

Zalety kotłów na biomasę

Być może już wiesz, że biomasa jest uważana za przyjazne dla środowiska źródło energii. Dzieje się tak dlatego, że biomasa jest uważana za odnawialne źródło energii, ponieważ można ją stosunkowo szybko pozyskać poprzez wymianę lub hodowlę nowych roślin lub drzew.

Biomasa jest również uważana za formę energii neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla, ponieważ ta sama ilość dwutlenku węgla, która jest uwalniana w procesie spalania, jest później ponownie absorbowana przez rosnące rośliny. Nie tylko dostarcza nam energii, ale także pomaga w utylizacji drewna i innych odpadów materiałowych. Zastąpienie systemu ogrzewania węglowego lub elektrycznego kotłem na biomasę może pomóc w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla nawet o 9,5 tony rocznie.

Energia z biomasy to świetny sposób na utylizację odpadów drzewnych. Oznacza to, że system jest jeszcze bardziej zrównoważony, jeśli spalasz własne drewno zamiast je dostarczać.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *