Gdy przebywamy w miejscu pracy, zwykle nie zastanawiamy się nad naszym bezpieczeństwem w razie wybuchu pożaru. Szczególnie pracownicy biurowców raczej nie obawiają się, że w ich budynku może pojawić się ogień. Tymczasem wybuch pożaru często jest kwestią wad konstrukcyjnych budynku czy wadliwie wykonanej instalacji. Ogień może się więc pojawić nie tylko na halach produkcyjnych czy w magazynach, ale również w pomieszczeniach biurowych.
Każdy pracownik, który zaczyna prace w nowym miejscu, musi przejść obowiązkowe szkolenie bezpieczeństwa i higieny pracy, w którym sporo zajmują kwestie przeciwpożarowe. Pracownicy muszą wiedzieć, jak wygląda ewakuacja budynku, gdzie są drogi przeciwpożarowe, do których drzwi powinni kierować się w razie zagrożenia. Dzięki temu gdy pożar naprawdę się pojawi, ewakuacja całego budynku przebiegnie szybko i sprawnie. W czasie pożaru najgorsza bywa panika i ludzie, którzy nie wiedzą, w którą stronę się poruszać. W przypadku dużych budynków warto też raz na jakiś czas robić ćwiczenia pożarowe, co pozwoli przećwiczyć wszystkie drogi opuszczania budynku.
Zabezpieczenia konstrukcyjne budynku
W obiektach użyteczności publicznej czy biurowcach, w których przebywa wiele osób jednocześnie, bardzo ważna jest dbałość o wszelkie zabezpieczenia przeciwpożarowe, które podnoszą bezpieczeństwo użytkowania budynku. Takie zabezpieczenia to kwestia, o której warto pamiętać już na etapie projektowania i wykonania budynku. Obiekt musi być tak skonstruowany, by oparł się działaniu ognia przez odpowiedni czas. Nie może więc być wykonany z jakichkolwiek łatwopalnych czy słabych konstrukcyjnie elementów. Co więcej, powinien być wyposażony w dodatkowe zabezpieczenia, które podniosą bezpieczeństwo w razie pożaru. Są to między innymi drzwi aluminiowe wewnętrzne i zewnętrzne, odpowiednio zaprojektowane okna, które w razie pojawienia się ognia zatrzymają jego rozprzestrzenianie się. Chodzi o to, by ogień nie roznosił się na cały budynek, co zdecydowanie ułatwi jego ugaszenie.
Odpowiednio oznakowane pomieszczenia
W razie pożaru bardzo ważne jest odpowiednie oznakowanie budynku. W całym obiekcie powinny znajdować się tabliczki informujące o drogach i wyjściach ewakuacyjnych, a także informacje o miejscach, gdzie znajdują się gaśnice. Co więcej, trzeba pamiętać, że wszystkie oznakowania przeciwpożarowe powinny być widoczne, nie można ich zasłaniać ani czymkolwiek zasłaniać, gdyż wtedy nie będą spełniały swojego zadania. W budynkach, w których na co dzień przebywa sporo osób, warto też zainstalować nowoczesne systemy wykrywania dymu i ognia, dzięki czemu system zareaguje na pożar już na wstępnym jego etapie. A im wcześniej ogień zostanie wykryty, tym większe szanse na jego ugaszenie, zanim zdąży spowodować spore straty. Inwestycję w systemy przeciwpożarowe warto potraktować jako zabezpieczenie budynku, jego mieszkańców czy użytkowników oraz całego znajdującego się w nim mienia.