Co robi asystent nauczyciela w przedszkolu?

tutor hugging adorable kids on carpet in kindergartenW przedszkolach zatrudniane są nie tylko osoby z wykształceniem wyższym pedagogicznym, lecz również asystenci nauczycieli. Współpraca wychowawcy i asystenta pozwala osiągnąć optymalne rezultaty w zakresie edukacji najmłodszych. Czym zajmuje się asystent nauczyciela w przedszkolu?

Asystent nauczyciela w przedszkolu- zakres obowiązków

Podstawowym zadaniem asystenta jest wspieranie wychowawcy grupy w taki sposób, aby ten mógł w pełni skupić się na prowadzeniu procedur związanych z edukowaniem najmłodszych. Do obowiązków asystenta zalicza się:

 • sprawowanie opieki nad dziećmi,
 • dbanie o bezpieczeństwo dzieci,
 • pomoc wychowankom w wykonywaniu codziennych czynności, na przykład spożywaniu posiłków czy korzystaniu z toalety,
 • układanie do snu,
 • wykonywanie czynności porządkowych, związanych z przygotowaniem sali do zajęć,
 • pomoc w prowadzeniu zajęć edukacyjnych i wychowawczych,
 • prowadzenie dokumentacji.

Asystent nauczyciela w przedszkolu aktywnie uczestniczy w zajęciach, jednocześnie dbając o to, aby podopieczni mogli czuć się bezpiecznie. Zapewnia im odpowiednie warunki do pracy i zdobywania wiedzy.

Jak zostać asystentem nauczyciela w przedszkolu?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa osoba, która chciałaby pracować jako wychowawca w przedszkolu, musi posiadać wykształcenie wyższe. Warunek ten nie dotyczy jednak asystentów, którzy mogą przygotować się do pracy, odbywając specjalny kurs. Pozwala on lepiej poznać specyfikę funkcjonowania placówki, jaką jest przedszkole, a także twórcze metody wykorzystywane w procesie kształcenia podopiecznych. Kurs na asystenta nauczyciela w przedszkolu można odbyć online, uzyskując dostęp do materiałów edukacyjnych. Ukończenie szkolenia daje większe szanse na pozyskanie zatrudnienia zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych.

Jakie cechy powinien mieć dobry asystent?

Asystent nauczyciela wychowania przedszkolnego musi być osobą, która lubi pracować z dziećmi w wieku od 3 do 6 lat. Bardzo istotne jest odpowiednie, empatyczne podejście. Dyrektorzy placówek przedszkolnych zwracają również uwagę na:

 • umiejętność organizacji pracy własnej,
 • kreatywne podejście do wykonywanych obowiązków,
 • łatwość w nawiązywaniu kontaktów z najmłodszymi,
 • cierpliwość.

Asystent nauczyciela musi ściśle współpracować z wychowawcą, z którym dzieli się swoimi obserwacjami czy spostrzeżeniami na temat wychowanków. Musi więc być osobą uważną, która zwraca uwagę także na atypowe zachowania podopiecznych.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *