W przedszkolach zatrudniane są nie tylko osoby z wykształceniem wyższym pedagogicznym, lecz również asystenci nauczycieli. Współpraca wychowawcy i asystenta pozwala osiągnąć optymalne rezultaty w zakresie edukacji najmłodszych. Czym zajmuje się asystent nauczyciela w przedszkolu?
Asystent nauczyciela w przedszkolu- zakres obowiązków
Podstawowym zadaniem asystenta jest wspieranie wychowawcy grupy w taki sposób, aby ten mógł w pełni skupić się na prowadzeniu procedur związanych z edukowaniem najmłodszych. Do obowiązków asystenta zalicza się:
- sprawowanie opieki nad dziećmi,
- dbanie o bezpieczeństwo dzieci,
- pomoc wychowankom w wykonywaniu codziennych czynności, na przykład spożywaniu posiłków czy korzystaniu z toalety,
- układanie do snu,
- wykonywanie czynności porządkowych, związanych z przygotowaniem sali do zajęć,
- pomoc w prowadzeniu zajęć edukacyjnych i wychowawczych,
- prowadzenie dokumentacji.
Asystent nauczyciela w przedszkolu aktywnie uczestniczy w zajęciach, jednocześnie dbając o to, aby podopieczni mogli czuć się bezpiecznie. Zapewnia im odpowiednie warunki do pracy i zdobywania wiedzy.
Jak zostać asystentem nauczyciela w przedszkolu?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa osoba, która chciałaby pracować jako wychowawca w przedszkolu, musi posiadać wykształcenie wyższe. Warunek ten nie dotyczy jednak asystentów, którzy mogą przygotować się do pracy, odbywając specjalny kurs. Pozwala on lepiej poznać specyfikę funkcjonowania placówki, jaką jest przedszkole, a także twórcze metody wykorzystywane w procesie kształcenia podopiecznych. Kurs na asystenta nauczyciela w przedszkolu można odbyć online, uzyskując dostęp do materiałów edukacyjnych. Ukończenie szkolenia daje większe szanse na pozyskanie zatrudnienia zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych.
Jakie cechy powinien mieć dobry asystent?
Asystent nauczyciela wychowania przedszkolnego musi być osobą, która lubi pracować z dziećmi w wieku od 3 do 6 lat. Bardzo istotne jest odpowiednie, empatyczne podejście. Dyrektorzy placówek przedszkolnych zwracają również uwagę na:
- umiejętność organizacji pracy własnej,
- kreatywne podejście do wykonywanych obowiązków,
- łatwość w nawiązywaniu kontaktów z najmłodszymi,
- cierpliwość.
Asystent nauczyciela musi ściśle współpracować z wychowawcą, z którym dzieli się swoimi obserwacjami czy spostrzeżeniami na temat wychowanków. Musi więc być osobą uważną, która zwraca uwagę także na atypowe zachowania podopiecznych.