Agencja sprzątająca – kilka pomysłów na większą efektywność

s1

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie swoim pracownikom optymalnych warunków do pracy. Pracodawca musi zapewnić wszelkie potrzebne narzędzia, aby pracownik mógł jak najefektywniej wywiązywać się ze swoich zobowiązań. Pracodawca zobowiązany jest również do zapewnienia miłej, przyjaznej, sprzyjającej pracy przestrzeni. Aby przestrzeń wokół pracownika spełniała te warunki należy systematycznie i pieczołowicie o nią dbać.

I aby spełnić ten warunek 64% firm zatrudnia zewnętrzne firmy sprzątające. Ogólna wartość rynkowa usług sprzątających to ok. 6 mld złotych. To branża, której aktywa cały czas rosną i która staje się być coraz bardziej docenianą przez właścicieli firm. I to głównie z dwóch powodów; podatkowych (zmniejszenie liczby pracowników) oraz jakości wykonywanych usług.

Przekonanie, że w biurze lub hali wystarczy zatrudnić jedną czy dwie osoby, wyposażyć je w wiadro i mopa mocno się zdewaluowało. O czym wie każda gospodyni domu, sprzątanie to nie tylko czynność mająca na celu uporządkowanie przestrzeni, ale to też czynność, która jest odpowiedzialna za konserwację, utrzymania w dobrej kondycji, wydłużenie czasu funkcjonowania.

Agencja sprzątająca a efektywność

Aby zewnętrzna firma sprzątająca spełniała te warunki i realizowała oczekiwania zleceniodawcy ona sama musi przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Po pierwsze musi zatrudniać osoby odpowiednio wykwalifikowane i zmotywowane. Ponieważ wiele osób żyje w przekonaniu, że każdy umie sprzątać, przecież to nic trudnego, zdarza się, że zatrudnienie “każdej” osoby może być wielką pomyłką. Sprzątanie to praca i jak każdą pracę trzeba umieć ją wykonać i jak do każdej pracy, trzema mieć określone predyspozycje. A to właśnie te predyspozycje decydują czy firma sprzątająca odniesie sukces. Dlatego każda z tego rodzaju firm musi określić ścisłe standardy, których będą przestrzegać wszyscy pracownicy. Jest dobrym sposobem przygotowanie dla każdego obiektu, dla którego wykonuje się usługę sprzątania tzw. manualu czyli zestawu czynności, nawet w określonej kolejność, które trzeba wykonać dla konkretnej przestrzeni. Zdecydowanie ułatwi to pracę pracownikom a pracodawcy kontrolę.

Ogromne znaczenie dla jakości wykonywanej usługi sprzątania będą miały środki czyszczące. Inaczej trzeba je dobierać do biura a inaczej do hali maszyn czy magazynu. Pracownicy firmy sprzątającej powinni dobrze orientować się i rozróżniać określone środki czyszczące oraz być przygotowanym do “zadań specjalnych”, gdzie ceniona jest wiedza o wyjątkowych nawet zaawansowanych cechach danego środka chemicznego. Skuteczne środki piorące i czyszczące posiada w swojej ofercie hurtownia chemii gospodarczej.

Kolejnym czynnikiem odrywającym ogromne znaczenie w funkcjonowaniu firmy sprzątającej ma logistyka. Wykonując czynność sprzątania dla kilku czy kilkunastu firm, czy osób prywatnych trzeba bardzo umiejętnie rozporządzać pracownikami, sprzętem i środkami transportu. Tylko sprawne połączenie tych elementów wraz z respektowanie sytuacji nadzwyczajnych umożliwi efektywne zarządzanie firmą.

Warto również pokusić się o certyfikat wydawany przez Polską Izbę Gospodarczą Czystości czy Polskie Stowarzyszenie Czystości.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *