Zamiast pracy etatowej – własny biznes

wlasny-biznes

Sytuacja na rynku pracy dynamicznie się zmienia, przez co można odnieść wrażenie, że trudno za nią nadążyć i wciąż coś nas zaskakuje. Wymagania wobec obecnych i przyszłych pracowników stale rosną. Bardzo szybko zmieniają się także nasze pomysły i potrzeby, które często odkładamy na później, twierdząc, że to jeszcze nie ten moment. Tymczasem każdy moment na realizację własnych ambicji i planów jest dobry. Trzeba tylko wykazać się zapałem i wytrwałością.

Każdy z nas z pewnością pamięta moment wyboru szkoły średniej, kiedy to zbierali się wokół nas liczni doradcy, którzy wszystko wiedzieli najlepiej. Jedni z nas stawiali na swoim i wybierali dalszą drogę sami, inni natomiast ulegali presji najbliższych. Podobnie bywa również ze studiami, a nawet i pracą.  Niestety niezależnie od tego, czy wybierzemy sami, czy na podstawie czyjejś sugestii, wybór może się wkrótce okazać nietrafiony. Gdy to odczujemy, zaczynamy się zastanawiać nad zmianą. Pojawia się więc pytanie, czy zmian należy dokonać od razu, poczekać, czy dać sobie spokój i brnąć dalej w to, co nas nie satysfakcjonuje.

Decyzję o wprowadzeniu w swoje życie zmian i rozpoczęciu nowej drogi zawodowej w postaci własnego biznesu ludzie podejmują w różnym wieku. Podczas gdy jedni już od samego początku wiedzą, w jakim kierunku chcą podążać, inni odnajdują swoją drogę dopiero po wielu latach pracy na etacie.

Odpowiednia motywacja

Aby założyć działalność gospodarczą i zacząć prowadzić własny biznes, trzeba znaleźć w sobie odpowiednią motywację i odwagę, które pozwolą powiedzieć „dość!” sytuacji, która nie jest dla nas satysfakcjonująca. Musimy mieć też świadomość, że wcielenie w życie własnego pomysłu i zostanie swoim własnym szefem będzie wiązać się z podjęciem ryzyka. Dlatego też ogromne znaczenie ma tu własna, wewnętrzna motywacja. Chęć ta nie może być wymuszona. Dziś, by wystartować z biznesem, można skorzystać z licznych programów pomocniczych dla początkujących przedsiębiorców, a także rozpocząć studia biznesowe.

Bez kompleksów i straty czasu

Musimy pamiętać, że nie wolno rezygnować z własnych marzeń i planów. Nie możemy także popadać w kompleksy, jeśli nie skończyliśmy jeszcze studiów, albo trafiliśmy na nieodpowiednie. Studia o profilu biznesowym lub w konkretnej dziedzinie, która nas interesuje, możemy rozpocząć w każdej chwili. I nie żałujmy czasu spędzonego na poprzednich studiach ani też w pracy, z której odchodzimy. Zdobyta tam wiedza oraz doświadczenie na pewno nie pójdą na marne. Pamiętajmy, że uczymy się przez całe nasze życie – w szkole, na uczelni, w pracy oraz podczas spotkań z różnymi ludźmi.

Zawsze warto otaczać się ludźmi o podobnych zainteresowaniach, którzy będą mogli wesprzeć nas doświadczeniem. Jeśli planujemy otwarcie firmy dopiero za jakiś czas, zacznijmy jak najwcześniej odkładać pieniądze na start. A gdy okaże się to koniecznie, pomyślmy o kredycie.

Biznes to działanie

Biznes opiera się w dużej mierze na działaniu. Trzeba obserwować rezultaty swoich decyzji, szybko reagować na to, co dzieje się na rynku, wprowadzać zmiany. Jeśli więc mamy jakiś pomysł, nie powinniśmy odkładać go na później. Trzeba od razu zacząć działać, odnaleźć swoje mocne strony oraz wykorzystać to, że coś potrafimy i lubimy robić.

Wytrwałość i pracowitość

Rozpoczęcie przygody z własnym biznesem wiąże się z ciężką pracą, na którą trzeba być gotowym, by osiągnąć sukces. Aby nasze działania przebiegały sprawnie i były skuteczne, powinniśmy stworzyć sobie harmonogram zawierający cele i terminy, którego będziemy się konsekwentnie trzymać.

Jako osoby prowadzące biznes musimy być odporni na stres, wytrwali i zdeterminowani. Musimy liczyć się także z niepowodzeniami, po których nie możemy stracić chęci i cierpliwości. Każde potknięcie powinniśmy dokładnie przeanalizować, poszukać jego przyczyn oraz rozwiązań, które pozwolą uniknąć takich sytuacji w przyszłości i usprawnią nasz biznes. Po stresującym dniu warto się natomiast odprężyć, uprawiając sporty, spotykając się z najbliższymi lub wybierając się na dłuższy spacer z psem.

Odpowiednie podejście do pieniędzy

Nikt nie zaprzeczy, że pieniądze są ważne. Jednak wizja biznesowa nie może opierać się wyłącznie na pieniądzach. Ważniejsi są ludzie, gdyż biznes jest sztuką tworzoną przez ludzi dla ludzi. Gdy pojawią się pierwsze sukcesy, nie możemy się nimi zachłysnąć, a następnie rozleniwić.

Nie możemy także popełniać podstawowego błędu, jakim jest zabieranie wszystkich zarobionych pieniędzy dla siebie. Trzeba inwestować w rozwój firmy, poszerzać asortyment, wprowadzać usprawnienia.

Nie zapominajmy o dokształcaniu się

Ważną kwestią w przypadku własnego biznesu jest rozwój. Powinniśmy korzystać z kursów, szkoleń, a także zapisać się na zaoczne studia biznesowe, które będą odpowiadać profilowi naszej firmy. Warto zainteresować się ciekawymi kierunkami studiów, które oferują Wyższe Szkoły Bankowe (WSB). Znajdziemy je w 10 miastach Polski. Nowoczesne studia, które zapewniają zdobywanie nie tylko wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim umiejętności praktycznych, to inwestycja, która na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *