Wybierasz się na rozmowę o pracę? Jakie pytania powinieneś zadać?

woman-792162_640

Większość osób, które szukają pracy, wychodzi z założenia, że na rozmowie kwalifikacyjnej pytania zadaje jedynie pracodawca czy pracownik działu HR. W rzeczywistości jednak także potencjalny przyszły pracownik ma możliwość zadawania pytań, dzięki czemu rozmowa będzie dialogiem, a nie jedynie przesłuchaniem.

Poszukiwanie pracy nie zawsze jest szybkie i bezproblemowe. Zdarza się, że szukamy zatrudnienia całymi tygodniami czy miesiącami, w związku z czym pojawia się zniechęcenie czy nawet zdenerwowanie. Warto więc wykorzystać wszelkie możliwości i kanały komunikacji z potencjalnym pracodawcą. Dobrym sposobem szukania zatrudnienia mogą być darmowe ogłoszenia o prace, które można znaleźć na branżowych stronach internetowych poświęconych rynkowi pracy. Warto odpowiadać na te ogłoszenia, które faktycznie nas interesują i w których wymagania odpowiadają naszym umiejętnościom czy kwalifikacjom.

Dobre przygotowanie do rozmowy o pracę

Jeśli pracodawca zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną, należy właściwie się do niej przygotować. Przede wszystkim, dobrze jest znaleźć trochę informacji o firmie, dzięki czemu w czasie rozmowy pokażemy, że faktycznie jesteśmy zainteresowani ofertą i zadaliśmy sobie nieco trudu, aby dobrze poznać przyszłego pracodawcę. Większość rozmów kwalifikacyjnych wygląda dosyć podobnie. Przeprowadza je albo przyszły pracodawca, albo, szczególnie w dużych firmach, pracownik działu HR. Pytania najczęściej są dosyć podobne w większości firm. Na pewno będziemy zapytani o nasze dotychczasowe doświadczenie zawodowe, wykształcenie czy kwalifikacje. Nie zabraknie pytań o nasze mocne strony czy umiejętności, a także o to, czego oczekujemy i jakie są nasze wymagania finansowe. Warto do takich pytań się przygotować, gdyż odpowiedź na nie może w dużym stopniu przesądzić o powodzeniu rozmowy kwalifikacyjnej.

O co pytać w czasie rozmowy kwalifikacyjnej?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto również zadawać pracodawcy pytania na temat zakresu obowiązków oraz tego, jak wygląda codzienna praca w firmie. Dobrze jest dowiedzieć się, w jakich godzinach wykonuje się pracę, czy jest możliwość pracy zdalnej oraz czy praca wiąże się z częstymi wyjazdami służbowymi. Nie jest również niczym nie na miejscu zapytanie o zarobki. To również ważna kwestia, którą na rozmowie kwalifikacyjnej warto poruszyć. Przyszły pracownik ma bowiem prawo wiedzieć, na jakich warunkach będzie pracował. Może też podjąć decyzję, czy za podaną stawkę zgodzi się wykonywać pracę, czy jednak podziękuje i będzie szukał innego zatrudnienia. Wszystkie pytania do pracodawcy warto sobie ustalić jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną i najlepiej spisać je na kartce. W trakcie rozmowy mogą nas bowiem nieco zjeść nerwy, a wtedy na pewno zapomnimy połowę kwestii, o które chcielibyśmy zapytać. Zwykle bywa tak, że dopiero po wyjściu przypominamy sobie o wielu kwestiach, o które chcielibyśmy zapytać. Dobrze jest więc zadbać o to, by taka sytuacja się nie zdarzyła.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *