Prawo kobiet w pracy

elder-woman-angry-wooden-spoon-mother-in-law

Każdy człowiek pracujący zawodowo ma swoje prawa. Jednak kobieta, jako płeć słabsza, ma więcej przywilejów, niż np. mężczyzna. Są to uprawnienia przyznane jej ze względu właśnie na płeć.

Przede wszystkim trzeba sobie powiedzieć, że mężczyzna ma więcej siły z racji swojego urodzenia. Jego masa mięśniowa jest zupełnie inna, niż kobiety. Tak stworzyła go natura i nie jest to niczyja wina. Oczywiście, są przypadki (nawet dość częste), że to właśnie kobieta ma większą masę mięśniową i doskonale poradziłaby sobie z niejednym mężczyzną.

Specjalne prawa kobiet

Także w pracy jest silniejsza od niejednego kolegi, ale właśnie dlatego, że jest kobietą, przysługują jej pewne prawa bez względu na to czy jest silniejsza, czy też słabsza. Kobieta, pracując np. w sklepie spożywczym, nie może przenosić jednorazowo ciężarów większych niż dwanaście kilogramów. Są tutaj wyznaczone także ramy czasowe. Mianowicie, jest możliwe, aby kobieta mogła spełnić żądanie pracodawcy i przynieść jednorazowo nawet dwadzieścia kilogramów, ale nie częściej, niż cztery razy na godzinę. Pracodawca może więc zażądać od kobiety przeniesienia takiego ciężaru, z uwzględnieniem czasu pracy.

Ciężary?

Nie ma szans, aby kobieta biegała bez przerwy i dźwigała ciężary ponad swoje siły. Jeśli pracujemy w wielkim dyskoncie, gdzie wciąż są jakieś towary do przenoszenia, oraz trzeba je wynosić po schodach, lub pochylni, wtedy ciężar jednorazowego towaru nie może przekroczyć ośmiu kilogramów. I tutaj są ograniczenia do przenoszenia towaru nie cięższego niż piętnaście kilogramów, ale także tylko cztery razy na godzinę. Jak to jest w rzeczywistości – wszyscy wiemy. Bojąc się stracić pracę, pracujemy ponad własne siły i prędzej, czy później – tracąc siły – stracimy także i pracę. Nikt nie będzie chciał zatrudniać schorowanego, wycieńczonego pracownika. Powstaje takie błędne koło. Nie dajmy się wykorzystywać, bo to tylko nam zaszkodzi. Znajmy swoje prawa i nie bójmy się wprowadzać ich w życie.

Ciąża

Wiadomo, że to kobieta jest przez naturę zobowiązana do połogu i tym samym przedłużania gatunku, sprowadzając na świat kolejne pokolenia. Mężczyzna gra tutaj rolę instrumentalną, gdzieś z tzw. dalszej części orkiestry. To kobieta jest główną wokalistką. I właśnie ze względu na to, przysługują jej specjalne prawa w pracy. Jeśli już pracuje zawodowo, a takich kobiet jest mnóstwo, wystarczy dostarczyć do pracodawcy zaświadczenie potwierdzające błogosławiony stan. Takie zaświadczenie może wydać ginekolog, u którego byłyśmy się badać. Od tego czasu nasze prawa w pracy zmieniają się całkowicie. Jeśli kobieta jest już w czwartym miesiącu ciąży, a kończy się jej umowa, pracodawca musi przedłużyć jej tę umowę do końca ciąży.

Ograniczenia

Poza tym jest wiele innych ograniczeń w prawie pracy dla kobiet w ciąży. Zabroniona jest praca w godzinach nocnych, także praca w godzinach nadliczbowych. Pracodawca nie może tego wymagać i straszyć zwolnieniem. Podnoszenie ciężarów również jest ograniczone do trzech kilogramów, a po schodach do dwóch. Praca w hałasie, na stojąco, czy w pozycji np. schylonej, także jest zabroniona. Nie można zmuszać do tego kobiety w ciąży dłużej, niż trzy godziny dziennie. Praca na taśmie także jest zabroniona i kobieta w ciąży pracująca dotychczas w takich warunkach, ma prawo prosić o przeniesienie na inne stanowisko. Także praca w szpitalach zakaźnych, laboratoriach, gdzie na co dzień badane są wirusy nie jest wskazana dla kobiet w ciąży.

Bezpośrednia styczność z takimi wirusami może być niebezpieczna dla dziecka, dlatego kobieta pracująca na takim stanowisku, powinna także poprosić o przeniesienie. Można poprosić o przeniesienie do biura i pracę przy komputerze. Jest ona lekka i przyjemna. Jednak kobieta w ciąży może pracować przy komputerze tylko przez cztery godziny dziennie. Każdy szef ma obowiązek przestrzegać prawa kobiet w pracy. Jeśli nie może powierzyć swojej ciężarnej pracownicy nowego, bardziej bezpiecznego i dozwolonego stanowiska, musi ją po prostu zwolnić do domu. Oczywiście kobieta ma prawo do pełnego wynagrodzenia w takim wypadku.

Więcej na ten temat dowiesz się tutaj: kobieco.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 komentarz do “Prawo kobiet w pracy

  1. Adam
    18 lipca 2023 at 07:51

    Warto też znać swoje prawa, szczególnie prawa w pracy. Jeżeli mieliście lub macie problemy z pracodawcą lub innymi patologiami w firmie to polecam wam kancelarię http://www.adwokatrupinski.pl/. Miałem przyjemność z nimi współpracować w sprawie mojego byłego pracodawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *