Praca mechanika samochodowego kontra ryzyko chorób zawodowych

motor-repair-workplace-injuries

W każdej pracy zawodowej ponosi się jakieś tam ryzyko, związane z jej wykonywaniem. Mechanik samochodowy nie pozostaje całkowicie wolny od ewentualnych zagrożeń, związanych z jego pracą. Oczywiście, człowiek sam sobie wybiera zarówno pracę jak i zagrożenie w niej występujące. Jeśli chodzi o zawód mechanika samochodowego, nie jest on szczególnie obciążony niebezpiecznymi zagrożeniami.

Jednak nie należy uważać, że nic takiemu człowiekowi nie grozi. Przede wszystkim są to zagrożenia wypadkami, w skutek czego może dochodzić do ran szarpanych na ciele, złamań, stłuczeń, a nawet obrażeń wewnętrznych (np. przygniecenie przez samochód). Jednak bardzo częstym zagrożeniem dla mechanika samochodowego są ewentualne poparzenia czynnikami chemicznymi, czy innymi płynami.

Jak się uchronić przed takim zagrożeniem?

Przede wszystkim najważniejszy jest rozsądek. 90 % wypadków przy pracy jest spowodowanych przez nieuwagę człowieka (tzw. czynnik ludzki). Pośpiech, nieuwaga, stres itp., mogą prowadzić do poważnych wypadków przy pracy. Takie zdarzenia są zazwyczaj spowodowane nieumiejętnym posługiwaniem się różnymi narzędziami w warsztacie, jak np. klucze udarowe, podnośniki, wszelkiego typu urządzenia, których nie można od razu zatrzymać. Jeśli, np. podnośnik ulegnie uszkodzeniu, może spaść na pracującego mechanika i nie da się go tak po prostu zatrzymać. Oczywiście, istnieją podnośniki z tzw. blokadą.

W razie awarii spowodowanej zarówno przez człowieka, czy samą maszynę, on po prostu nieruchomieje, tym samym ratując mechanika przez kalectwem, a nawet utratą życia. Dzisiejsza technologia pozwala już na to, aby w pracy wykorzystywać maszyny, które są względnie bezpieczne (nie tak, jak było to jeszcze kilkadziesiąt lat temu), i nie mogą ot tak spowodować niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia ich użytkownika. Jednak istnieją w pracy mechanika czynniki powodujące chorobę zawodową, która uzewnętrzni się dopiero po wielu latach.

Jakie są to choroby i jakie zagrożenia je powodują?

Już samo życie weryfikuje takiego kandydata na mechanika. Powinien on być przede wszystkim zdrowy, oraz silny fizycznie. Ludzie słabego zdrowia, ze słabym sercem, płucami i niewydolną wątrobą, raczej na mechanika nie pójdą. Dlaczego? Ponieważ wielokrotnie w pracy mechanika zachodzi potrzeba użycia siły fizycznej, co przedkłada się na wydolność płuc, serca itp. Sama wątroba spełnia w organizmie człowieka ponad pięćset funkcji.

Jedną z najważniejszych, jest jego odtruwanie. A jak wiadomo mechanik samochodowy ma styczność z różnymi czynnikami chemicznymi. Może to powodować w jego organizmie zmniejszoną wydolność płuc, związaną z wdychaniem spalin, olejów, smarów, itp. Często takie środki są niebezpiecznie toksyczne. Poza tym sam mechanik jest narażony na urazy natychmiastowe, ale również na tzw. dysfunkcję w postaci chorób układu ruchu. Może to być związane z ciągłym powtarzaniem tej samej czynności, czy nawet nieprawidłowego podnoszenia dużych ciężarów. Często jest tak, że mechanikowi się spieszy, natomiast chorobie zawodowej absolutnie nie. Wiadomo kto w końcu wygra ten wyścig.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *