Praca jako spawacz – jak zacząć? Ile zarabia spawacz, jakie uprawnienia spawalnicze są najbardziej poszukiwane?

spawacz

Zawód spawacza jest aktualnie jednym z najbardziej poszukiwanych. Pracodawcy z branż związanych z przemysłem ciężkim cały czas rekrutują kolejnych specjalistów w tej dziedzinie. Dobrzy spawacze mogą liczyć na zatrudnienie zarówno w kraju, jak i za granicą. Jeśli jesteś ciekaw, co zrobić aby zostać spawaczem, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Jak zostać spawaczem?

Praca spawacza nie wymaga wyższego wykształcenia, dzięki czemu zdobycie uprawnień jest możliwe nawet w krótkim czasie. Jedną z dróg do tego, by zostać spawaczem jest ukończenie szkoły technicznej o odpowiednim profilu. Coraz więcej osób obiera jednak inną, krótszą ścieżkę. Ludzie posiadający bardzo różne wykształcenie oraz kwalifikacje zawodowe często decydują się na zmianę charakteru pracy wybierając spawalnictwo. Uprawnienia spawacza można zdobyć kończąc odpowiedni kurs, który w zależności od tego, do stosowania jakiej metody przygotowuje, trwa od stu do dwustu godzin.

Kursy dla spawaczy nie są drogie, ich ceny wahają się pomiędzy 1500 a 3000 złotych. Można także wziąć udział w takim kursie za darmo, gdyż niejednokrotnie finansują je Urzędy Pracy. Na szkolenie składa się część teoretyczna i praktyczna, przy czym znacznie większy nacisk kładzie się w tym wypadku na umiejętności praktyczne. Kursy organizowane są zarówno przez prywatne ośrodki szkoleniowe, jak i zakłady doskonalenia zawodowego. Dla osób zastanawiających się nad obraniem tej ścieżki zawodowej argumentem może być znaczna ilość ofert pracy dla spawaczy, które przejrzeć można m.in. na stronie money.pl (www.praca.money.pl/oferty/spawacz/).

Najbardziej poszukiwane uprawnienia spawalnicze

Jest kilka metod spawania, podstawowy podział dzieli je na spawanie gazowe i elektryczne. To drugie wykorzystuje urządzenie wytwarzające łuk elektryczny, czyli spawarkę. Do najbardziej poszukiwanych umiejętności potwierdzonych niezbędnymi uprawnieniami należą metody spawania w osłonie gazów, czyli:

  • Metoda MIG 131;
  • Metoda Mag 135;
  • Metoda TIG 141.

Inne metody to SAW (spawanie łukiem, krytym), MMA oraz spawanie łukiem plazmowym.

Jak wygląda praca spawacza?

Spawacz, która ma za zadanie połączyć ze sobą elementy stalowe będące częścią jakiejś konstrukcji, musi się z nią zapoznać, przydatna jest więc umiejętność czytania rysunku technicznego. Następnie musi odpowiednio przygotować powierzchnię do spawania, po czym może przystąpić do pracy. Istotną kwestią są warunki, w jakich bardzo często przychodzi spawaczom wykonywać swoją pracę. Decydując się na wykonywanie tego zawodu trzeba brać pod uwagę to, że wiąże się on z wieloma zagrożeniami. Spawacze narażeni są na problemy ze wzrokiem, słuchem, kręgosłupem, zdarzają się także liczne poparzenia skóry.

Ile zarabia spawacz?

Wysokość wynagrodzenia spawaczy jest uzależniona od tego, jak duża jest firma, w której są zatrudnieni, jakie mają uprawnienia i doświadczenie oraz w jakim regionie Polski pracują. Średnie zarobki wahają się pomiędzy 2000 a 5000 złotych netto, jednak naprawdę dobry i wysoko wykwalifikowany specjalista w tej dziedzinie może zarobić znacznie więcej.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *