Podróż firmowa formalnie – jak długo może trwać?

pexels-photo-838413

Podróż firmowa najczęściej kojarzy nam się z jedno- lub kilkudniową nieobecnością w pracy. Wyjazdy na spotkania z kontrahentami, jak również na szkolenia i wyjazdy integracyjne nie trwają dłużej niż tydzień. A co w przypadkach, gdzie wyjazd służbowy przeciąga się do kilku miesięcy? Czy tak długi wyjazd także można uznać za podróż służbową? Sprawdzamy!

Czym jest podróż firmowa?

Aby jednoznacznie stwierdzić, kiedy podróż można uznać za służbową, warto na początek określić, co kryje się za jej definicją. Podróżą firmową lub jak kto woli podróżą służbową, nazywa się wyjazd poza stałe miejsce pracy lub poza miejscowość, w której znajduje się główna siedziba firmy. Taki wyjazd musi być zlecony przez pracodawcę, a jej cel musi być ściśle związany z wykonaniem zadań służbowych. Tylko spełniając te warunki, można uznać, że pracownik lub nawet sam przedsiębiorca udał się w firmową podróż.

Czas trwania podróży firmowej

Sam czas trwania podróży bywa bardzo różny i jest uzależniony od zadań, którym musi stawić czoła sam przedsiębiorca lub pracownik. Szkolenia i wyjazdy integracyjne trwają zwykle 3-4 dni, maksymalnie do tygodnia. Spotkania z kontrahentami także ustalane są tak by, jak najszybciej pozałatwiać sprawy, więc w ciągu kilku dni można spokojnie wszystko załatwić. Bywają jednak też takie delegacje, które wiążą się z kilkutygodniową lub kilkumiesięczną nieobecnością w podstawowym miejscu pracy. Przykładem takiego wyjazdu może być sprawowanie pieczy nad realizacją zadań w innym oddziale firmy. Tylko, czy tak długi wyjazd, również kwalifikuje się do podróży firmowej?

Jak długa może być podróż firmowa?

No właśnie, jak czas trwania firmowej podróży wygląda ze strony formalnej? Niewątpliwie temat ten wzbudza wiele wątpliwości, ponieważ nawet Kodeks Pracy nie określa tego jednoznacznie. Czy w takim razie podróż firmowa może być nieograniczona czasowo? Jeśli sugerować się tylko Kodeksem Pracy, to tak. W żadnym miejscu ustawy nie jest wskazany minimalny oraz maksymalny czas trwania wyjazdu, by móc uznać go za podróż firmową. Co to oznacza w praktyce? Zarówno, jednodniowy, jak i kilkumiesięczny wyjazd, który będzie związany z realizacją firmowych zadań, kwalifikuje się do służbowej podróży. Temat długością podróży firmowej poruszyli także specjaliści, którzy sugerują, że nie powinno ona trwać dłużej niż trzy miesiące. Swoją teorię argumentują na podstawie Kodeksu Pracy, a dokładniej Art. 42 par. 4 KP. Jednak żaden przedsiębiorca nie musi się tym sugerować, bo tak naprawdę nie jest wprost powiedziane, że podróż firmowa nie może być dłuższa niż trzy miesiące. W takim razie. Jak długa może być podróż firmowa? Nie jest określona ani minimalna, ani maksymalna długość trwania podróży firmowej. Tak więc wszystko zależy od przedsiębiorcy oraz potrzeb firmy. Jeśli pracownik ma do wykonania pewne zadania i ich realizacja zajmie mu cztery miesiące, to wystarczy to odpowiednio udokumentować i wyjazd zostanie zaliczony do delegacji. Równie dobrze delegacja może trwać kilka godzin, kilka dni, jak i kilka miesięcy.

Artykuł opracowany wspólnie ze stroną bieszczady.land.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *