Normy kulturowe a oczekiwania pracodawcy – frustracje młodych ojców na urlopie wychowawczym

Father Dressed For Work Holding Baby In Bedroom

Coraz częściej na ulicach można spotkać młodych ojców, zajmujących się swoimi pociechami. Na szczęście nie jest to chwilowy trend, ale zmiana na trwałe wpisująca się w życie świeżo upieczonej rodziny. Jak ojcowie odnajdują się w roli głowy rodziny oraz partnera dla swojej kobiety? Wystarczy spojrzeć na fora o tematyce rodzicielskiej. Część z nich stworzona jest specjalnie dla ojców, którzy wymieniają się swoimi doświadczeniami, co jest szczególnie pomocne zwłaszcza dla ojców rozpoczynających najważniejszą przygodę w swoim życiu. Co ważne, ojcowie chcą świadomie uczestniczyć w życiu swoich dzieci, dzięki czemu nie tylko odciążają swoje partnerki, ale nawiązują jedyną w swoim rodzaju więź ze swoim potomkiem.

Praca młodych ojców

Ojcowie nadal mają zakorzenione poczucie obowiązku w związku z utrzymaniem rodziny, dlatego kwestią honoru jest zarobienie na życie swojej rodziny. Od jakiegoś czasu ojcowie mają możliwość skorzystania z urlopu rodzicielskiego, jednak on jest dużo krótszy niż jego odpowiednik przeznaczony dla mam i wynosi dwa tygodnie, możliwe do wykorzystania w przeciągu pierwszych dwóch latach życia dziecka. Nie jest to wystarczający czas na pełne poznanie dziecka, jego zwyczajów oraz nawiązaniu więzi między rodzicem, a potomkiem. W takiej sytuacji młodzi ojcowie często szukają rozwiązań pozwalających na dłuższy czas spędzany z dzieckiem. Możliwości są różne, jednak wiele zależy od podejścia pracodawcy. Najczęściej jednak jest tak, że pracodawca oczekuje dyspozycyjności od swojego pracownika, niezależnie od sytuacji życiowej. Dlatego też ojcowie starają się znaleźć konsensus w tej nowej dla siebie sytuacji.

Ojcostwo, a normy kulturowe

Jeszcze kilka lat temu obraz ojca z wózkiem czy na placu zabaw był istotnie rzadkim widokiem. Na szczęście ten stereotyp ulega zmianie, ustępując miejsca aktywnemu uczestnictwu w życiu małego dziecka. Obecnie coraz częściej można spotkać związki partnerskie, w których oboje rodziców uczestniczy w rozwoju dziecka. Warto jednak zauważyć, że połączenie roli ojca oraz pracownika jest niezwykle trudne i wymaga sporo wysiłku przykłady ojcowskiego zaangażowania możemy znaleźć choćby na wielu blogach internetowych (polecam ten: https://mlodytata.pl/).

Jak sprostać obydwóm rolom?

Rola ojca i pracownika jest równie absorbująca, jednak każda z nich jest absolutnie wyjątkowa i zgoła inna, dlatego też trudno jest s satysfakcją połączyć obydwie te role. Świeżo upieczony ojciec stara się jak najwięcej czasu poświęcić swojemu potomkowi, jednocześnie dbając o rodzinne fundusze. Ta mnogość funkcji trudnych do połączenia może i często budzi w ojcach frustracje i różne, często skrajne emocje. Na szczęście coraz więcej ojców swoją zawodową karierę po urodzeniu dziecka planuje z coraz większym wyprzedzeniem, co pozwala umiejętnie zagospodarować czas z nowo narodzonym człowiekiem. Warto w takiej sytuacji podjąć wspólną decyzję z partnerką, co pozwoli umiejętnie podzielić czas spędzony z dzieckiem oraz w pracy. Należy pamiętać, że młodzi ojcowie często narzucają sobie wysoki poziom w opiece nad dzieckiem, co w przypadku trudnych początków może kończyć się frustracją.

Dowiedz się również czym jest zespół Retta: https://mlodytata.pl/newsstyle/zespolem-retta-w-twarz/

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *