Kredyt w działalności gospodarczej – najczęściej popełniane błędy

31364187-Business-team-Builds-a-new-company-with-puzzle-Stock-Photo

Gdy prowadzimy swoje przedsiębiorstwo, często w pewnym momencie musimy skorzystać z finansowania zewnętrznego. Jedną z jej najpopularniejszych form są ciągle bankowe kredyty. Zawsze wiąże się to jednak z pewnym ryzykiem. Jakie błędy zatem najczęściej popełniają przedsiębiorcy, gdy decydują się na kredyty?

Zbyt optymistyczne założenia

Często po kredyty sięgają początkujący przedsiębiorcy, który są dopiero na etapie tworzenia biznesplanu. Wtedy niestety łatwo o zbytni optymizm. Wielu przedsiębiorców ma wtedy później problemy ze spłatą takich zobowiązań. Warto więc wiedzieć na co dokładnie ma być przeznaczona taka pożyczka i mieć pomysł, jak ją spłacić, nawet jeśli założenia biznesplanu się nie spełnią. Z drugiej strony są tacy właściciele firm, którzy po kredyty sięgają, gdy wpadają w kłopoty finansowe. Pożyczka ma wtedy na przykład pokryć bieżące zobowiązania firmy. To też może być niebezpieczne, gdyż można wpaść w wir kredytów, które ciężko będzie potem spłacać.

Wybór niewłaściwej oferty

Ofert kredytowych dla przedsiębiorstw jest mnóstwo, dlatego wybór tej najlepszej może wymagać sporo pracy. Wielu właścicieli firm więc przez brak czasu bierze pod uwagę tylko np. miesięczną ratę czy oprocentowanie, ale nie zauważa dodatkowych opłat, na przykład ubezpieczenia kredytu. Taka nieuwaga może sporo kosztować, więc warto spędzić jednak trochę czasu, by szczegółowo zapoznać się z ofertą. Warto również w pierwszej kolejności zwrócić się o kredyt do banku, w którym już mamy konto. Zazwyczaj możemy w tym wypadku liczyć na zdecydowanie lepsze warunki niż w instytucji finansowej, z którą do tej pory nie mieliśmy do czynienia.

Błędy przy staraniu się o kredyt

Wiele błędów popełniają też ci przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na pożyczkę, ale niestety nieumiejętnie się o nią starają. Efektem może być odmowa banku na kredyt, którego uzyskanie mogło być na przykład kluczowe dla dalszego rozwoju działalności. Dość częstym takim błędem jest wysyłanie aplikacji do kilku banków na raz. Czemu to nie jest dobry pomysł? Banki zazwyczaj prześwietlają osoby starające się o kredyt w Biurze Informacji Kredytowej. Gdy zatem do BIK trafi informacja o tym, że przedsiębiorca stara się o pożyczki w kilku miejscach, to dotrze to do wszystkich tych banków (sprawdź także aktualną ofertę kont bankowych). A taka sytuacja jest dla banków ryzykowna – w końcu nie wiadomo w ilu bankach ten klient dostanie kredyty, a które mu odmówią. Warto więc dokładnie prześledzić oferty i złożyć podanie o kredyt tylko do jednego banku.

Warto zresztą poprosić w BIK-u o darmowy raport naszej wiarygodności kredytowej. Pozwoli nam to lepiej dostosować się do punktowej oceny w tej instytucji, a zwłaszcza jest to wskazane, gdy zamierzamy się starać o większą gotówkę. Ocena BIK-u może zresztą dla wielu okazać się zaskoczeniem. Nieraz uważa się, że osoby, które nigdy wcześniej nie brały kredytu, więc mają tzw. czyste konto w tym biurze, mogą liczyć na wysoką ocenę. Nie jest to jednak prawda – takie osoby są dla banków niewiadomą, więc mogą mieć pewne problemy z uzyskaniem dużych kredytów. Najwyżej oceniane są przez BIK takie osoby, które w terminie spłaciły już kredyt lub od dłuższego czasu regularnie spłacają raty.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *