Kim jest i jaką pracę wykonuje montażysta filmów? Z jakich korzysta narzędzi?

DIGITAL CAMERA

Montażysta filmowy jest osobą, której nie widać zza kamery, jednak to właśnie montażysta odpowiada za ostateczny wygląd tego, co oglądamy w telewizji. Aby zostać montażystą filmowym należy spełniać kilka warunków. O tym, jak wygląda praca montażysty i jakich narzędzi używa w pracy, przeczytamy poniżej.

Podstawą umożliwiającą pracę w zawodzie montażysty filmowego jest odpowiednie wykształcenie. Może to by wykształcenie średnie techniczne o profilu montaż radiowo- telewizyjny, lub ukończone studia wyższe w tym kierunku. Równie ważnym elementem rozwoju kandydata na montażystę jest doświadczenie zawodowe, będące często kluczową kwestią podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Znajomość programów edycyjnych

Równie ważną kwestią podczas ubiegania się o pracę jest znajomość programów do montażu, których nie tylko znajomość, ale i umiejętność z nich korzystania waży o zatrudnieniu w charakterze montażysty. Jeśli chodzi o montaż telewizyjny, to kluczowym programem do montażu jest Apple Final Cut, w produkcji filmowej i reklamowej najczęściej używanym programem jest Adobe Premiere, natomiast w montażu radiowym korzysta się z bezpłatnego programu Audacity. Bez nich poprawny montaż byłby właściwie niemożliwy.
Możliwości pracy specjalisty od montażu nie są szerokie, jak na przykład w przypadku dziennikarza.

Gdzie podjąć pracę?

Montażysta może znaleźć zatrudnienie w mediach lub specjalnych wytwórniach czy agencjach reklamowych, na specjalnych do tego przygotowanych stanowiskach. Noszą one nazwę montażowni i są odrębnym pomieszczeniem służącym do montażu. Można także wykonywać montaż samodzielnie, na przykład jak samodzielny operator kamery. Wówczas cały proces montażu wykonuje się w domu, za pomocą wspomnianych programów.

Praca w cieniu

Montażysta, w przeciwieństwie do innych profesjonalistów związanych z przemysłem filmowym, nie jest widoczny dla przeciętnego widza. Właściwie stworzenie takiej postaci jak montażysta filmowy zrodziło się praktycznie na równi z wprowadzeniem filmu, ktoś bowiem musiał być odpowiedzialny za prawidłowy montaż kolejnych klatek filmu. Wybierając ten właśnie zawód trzeba być świadomym jej specyfiki.

Rola montażysty

Tego, że nie jesteśmy dla widza widoczni my, ale efekty naszej pracy; że nie zawsze mamy wpływ na ostateczny wygląd filmu. Postać montażysty nie zawsze była doceniana. Oscary w dziedzinie montażu Akademia Filmowa przyznaje „dopiero” od 1934 roku. Ponadto montażysta winien współpracować ściśle z reżyserem – tylko wówczas film ma prawo ujrzeć światło dzienne, a film oddaje w pełni to przesłanie, które chciał uwidocznić reżyser.

Mówiąc o roli montażysty, nie sposób jednoznacznie określić stopień jego wkładu w produkcję. Nie jest to możliwe z tego względu, iż każda produkcja jest indywidualnym tworem i nie sposób jest przeliczyć udział każdego z członków ekipy. Zdarzają się różnego rodzaju produkcje- w jednych to reżyser nadzoruje cały proces montażu, co nie jest komfortowym rozwiązaniem dla montażysty lub dostaje on gotowy materiał bez żadnych wytycznych.

Jakie cechy powinien mieć odpowiedni kandydat na montażystę?

Przede wszystkim być amatorem filmu- jest to cecha, bez której trudno wyobrazić sobie pracę w branży. Istotną rolę odgrywa wykształcenie, ale równie ważne w procesie rekrutacji jest doświadczenie oraz umiejętność pracy z programami stworzonymi do montowania filmów.

Osoba pretendująca do zawodu montażysty winna być świadoma, że jej praca polegać będzie na ścisłej współpracy z reżyserem filmu, a samego montażysty nie będzie widać w całym procesie produkcji- jedynie jego pracę, co jest najwyższym atutem pracy na tym stanowisku. Niewątpliwie plusem pracy jest fakt, iż można ją wykonywać zarówno na specjalnie przygotowanym stanowisku, jak i samodzielnie w domu czy własnym biurze- wystarczy posiadać konieczne do montażu programy.

Jakie są zarobki montażystów?

Nie da się ich jednoznacznie określić. Wpływa na nie wiele czynników, takich jak doświadczenie, forma współpracy, ilość montaży czy też wynagrodzenie ustalane indywidualnie do każdego zlecenia. Można przyjąć, że średnie wynagrodzenie na stanowisku montażysty stanowi około pięciu tysięcy złotych brutto.

Artykuł opracował serwis http://www.idmultimedia.pl zajmujący się również profesjonalnym montażem filmów

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *