Kilka słów o zawodzie notariusza

pobrane (1)

W przeszłości akty stosowania prawa tworzył rejent, zajmował się także doradztwem prawnym. Dziś rejenta nazywa się notariuszem, choć zmianie uległa nazwa zawodu to zakres usług pozostał ten sam. Notariusz jest mianowany przez ministra sprawiedliwości. Profesja ta jest ściśle regulowana przez ustawę Prawo o notariacie, która stwierdza że jest to zawód zaufania publicznego. Ustawa wymienia obowiązki notariusza oraz warunki, które muszą zostać spełnione by zyskać możliwość wykonywania zawodu.

Czym zajmuje się notariusz?

Notariusz jest osobą, która tworzy akty prawne takie jak:

  • akty notarialne
  • testamenty
  • dokumenty dotyczące dziedziczenia majątku
  • umowy cywilnoprawne
  • różnego rodzaju protokoły

W trakcie tworzenia aktu prawnego, notariusz musi zadbać o to by dokument spełniał aktualne wymogi prawne. Na prośbę klienta notariusz może również świadczyć usługi takie jak przechowywanie papierów wartościowych, pieniędzy lub dokumentów o szczególnym znaczeniu.

Artykuł powstał dzięki informacjom ze strony kancelaria notarialna Gliwice Gajos-Małachowski.

Kto i jak może zostać notariuszem?

Zawód notariusza jest bardzo specyficzny i nie każdy będzie się do niego nadawał. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że ta praca wymaga ciągłego dokształcania się. Poza tym kancelaria notarialna z pewnością nie zatrudni osoby, która ma negatywną opinię w środowisku i brak jej empatii. Osoba chcąca zyskać ten zawód powinna nie tylko wzbudzać zaufanie ale także być dokładna i sumienna, z racji faktu że wystarczy najmniejszy błąd by przygotowany dokument został unieważniony.

Tyle o predyspozycjach osobowych, natomiast jeśli chodzi o wymogi formalne to podstawą jest ukończenie 5- cio letnich studiów prawniczych. Przed zapisaniem się na studia prawnicze, warto pamiętać że jest to wymagający kierunek. Po ukończeniu studiów następuje kolejny etap edukacji, podczas którego przyszły notariusz przechodzi praktykę w sądzie w celu zdania aplikacji notarialnej. Praktyka trwa 2,5 roku. Po jej ukończeniu należy zdać egzamin zawodowy, a składa się on z trzech części i jest stosunkowo trudny . Zdanie egzaminu daje możliwość odbycia asesury. Asesura polega na tym że kancelaria notarialna przyjmuje kandydata na okres 2- letniej praktyki, po której zakończeniu otrzymuje on z rąk Ministra Sprawiedliwości nominację na notariusza. Po otrzymaniu nominacji notariusz zyskuje możliwość otworzenia własnej kancelarii.

Zarobki

W dużych miastach takich jak Warszawa, Poznań czy Gliwice notariusz nie będzie narzekał na ilość klientów. Dzięki temu jego zarobki w miejscach gęsto zaludnionych będą wyższe. W miejscach o mniejszej populacji zapotrzebowanie na usługi i wynagrodzenie będą mniejsze. Mediana zarobków notariuszy w Polsce to 8 tyś. złotych brutto. Jest to dosyć atrakcyjne wynagrodzenie, jednak pamiętajmy że droga do profesji notariusza wymaga wielu lat nauki.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *