Jak wygląda praca analityka medycznego? Co z zarobkami i konkurencją?

dreamstime_xl_13593600

Praca analityka medycznego jest bardzo fascynującym kierunkiem zawodowym, głównie z tego względu że mamy tutaj do czynienia z kierunkiem interdyscyplinarnym. Możemy w ramach tego zawodu spotkać się z wieloma wątkami medycznego świata – od farmacji po biotechnologię, co naprawdę może inspirować. Warto zdecydować się na studia tego rodzaju bowiem są niesamowicie interesujące, a do tego zarobki analityka medycznego również robią wrażenie.

Nie jest to łatwy kierunek, trzeba mu poświęcić wiele czasu i pracy, ale z całą pewnością jest to tego warte, gdyż satysfakcja z późniejszej pracy zawodowej na tym kierunku zdecydowanie robi wrażenie. Jest to ogromna nagroda za włożony trud. W tym artykule spróbujemy jeszcze bliżej się przyjrzeć wątkowi, jakim jest praca analityka medycznego.

Co jest nadrzędnym celem pracy analityka?

Przede wszystkim chodzi o to, by analityk medyczny był w stanie wykonać w prawidłowy sposób wszelkie badania diagnostyczne zlecone mu przez lekarza. Wykonuje je w laboratorium diagnostycznym i to najczęściej w zakresie dziedzin takich jak: hematologia, biochemia czy też analityka. Wykonuje np. analizę układu krwiotwórczego w odpowiednio do tego przygotowanej pracowni hematologii, która zawsze musi być wyposażona w zlewozmywak (zobacz przykładowe zlewozmywaki medyczne na www.zlewozmywak.pl). Odpowiada też najczęściej za wykonanie morfologii krwi obwodowej, a ta obejmuje badania biochemiczne, cytologiczne jak również same wyliczenia wskaźników. Zatem jak widać musi on mieć ogromny zasób wiedzy. To jeszcze nie wszystko – bowiem analityk też dokonuje oceny rozmazu krwi obwodowej. W skład takowej oceny zawsze wchodzą zagadnienia takie jak opis morfologiczny krwinek czerwonych, płytkowych. Musi też być tam wyszczególniony w odpowiedni sposób skład krwinek białych czyli tak zwany wzór Schillinga. Kolejnym zadaniem analityka jest ocena oporności krwinek czerwonych. Studia przygotowują w odpowiedni sposób do realizacji wszystkich tych działań. Dlatego też analityk powinien posiadać dogłębną wiedzę na temat drobnego sprzętu laboratoryjnego, z którego to w trakcie realizacji tych zadań będzie korzystać.

Miejsce pracy

Dlatego w żadnym wypadku analitykowi medycznemu nie mogą być obce wirówki czy analizatory hematologiczne. Dlatego w trakcie studiów poznaje on zasady działania tej skomputeryzowanej aparatury, która jest niezbędna do wykonywania morfologii krwi, jak również do innych działań. Analityk medyczny winien też biegle obsługiwać mikroskop, dokonywać ocen rozmazów krwi prawidłowej z jego udziałem. Musi posiadać wysoką znajomość dokonywania rozmazów, zabarwiania i innych ważnych działań. Pracownia biochemii jest miejscem pracy takiego analityka, dlatego powinien on się tam czuć jak ryba w wodzie i biegle dokonywać różnego rodzaju analiz. W analizach musi wiedzieć, jakie parametry się naprawdę liczą. I tutaj bierze przede wszystkim pod uwagę: cukier, mocznik, kreatyninę i wszelkie inne wytyczne zlecone z ramienia lekarza. Połączenie tych nowoczesnych maszyn i wielkiej wiedzy analityka medycznego sprawia, że uzyskiwany wynik można otrzymać w dużo krótszym czasie, a poza tym jest dużo bardziej dokładny i rzetelny niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu.

Esencja pracy

Musi taki analityk medyczny dobrze wiedzieć czym są i jakie są wszelkiego rodzaju właściwości fizykochemiczne moczu, bowiem to właśnie on jest odpowiedzialny za przygotowane tegoż materiału do oceny. Nierzadko też jego zadaniem jest dokonywać w pracowni zadań związanych z samą diagnostyką płynu mózgowo – rdzeniowego, co ma naprawdę ważne znaczenie. Wiedza analityka musi być jeszcze większa bowiem pracuje on także z izotopami promieniotwórczymi jeśli zostanie zatrudniony w pracowni sterydowej. W związku z tym na studiach musi porządnie poznać metody radioimmunologiczne i mieć pojęcie że taka praca zawsze mniej lub bardziej wiąże się z jakimś narażeniem na promieniowanie v.

W związku z powyższym absolwenci analityki medycznej mogą szukać pracy w wielu interesujących placówkach. I to nie tylko w medycznych laboratoriach diagnostycznych, jak się większości wydaje czy nawet w zakładach opieki zdrowotnej prowadzących badania kliniczne. Ich fascynująca praca może być osadzona w licznych instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych, a nierzadko nawet w urzędach i instytucjach państwowych.

4 komentarz do “Jak wygląda praca analityka medycznego? Co z zarobkami i konkurencją?

 1. Magda Kalinowska
  3 czerwca 2016 at 22:04

  Analityk medyczny musi się naprawdę skupić na pracy. Koleżanka opowiadała mi jak jakiś czas temu była na pobieraniu krwi w ośrodku zdrowia. Mają am u nich (WWA Mokotów) analizę próbek na miejscu. Kobieta wykonująca tan badania pomyliła fiolki z krwią i były niezłe jaja :) Okazało się, że ma za dużo męskich hormonów :) Oczywiście powtórzyła badania i wyszło wszystko ok. Ale ośrodek zdrowia się nie przyznał do winy a ona też nie chciała awantury. W każdym razie od tamtego czasu wszystkie kobiece sprawy leczy w Medice na Smolnej. Mają tam też analizę medyczną więc wszystko jest na miejscu. Bardzo dobrą pracę tam wykonują, sama tam uczęszczam co jakiś czas :) Jakby ktoś potrzebował to podam stronę http://www.medica2000.com.pl/. Pozdrawiam!

 2. nikita
  3 stycznia 2017 at 01:35

  studia bardzo trudne , czasochłonne, po nich 6 lat specjalizacji np. z genetyki czy trsnsfuzji krwi serological.Zarobki z dyzurami bardzo dobre. Minus; mylisz się np.przy trsnsfuzji krwi tylko raz ;) co może być stresujące.

 3. 13 maja 2017 at 21:42

  Czy po analityce medycznej można bez problemu dostać prace?

 4. 21 września 2018 at 09:18

  Ludzie o czym wy piszecie, bardzo trudne studia, praca bardzo stresująca, ciągły pośpiech i masę materiału a zarobki jak w Biedronce a czasami nawet niższe. Nikomu nie polecam, radzę dobrze się zastanowić przed wyborem tego kierunku studiów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *