Ile państwo zarabia na papierosach?

Elegant woman smoking e-cigarette with smoke wearing suit

Sprzedaż tradycyjnych papierosów naszym kraju ciągle spada. Przekłada się to na niższe wpływy z akcyzy, które najprawdopodobniej w 2015 r. będą o 30 proc. mniejsze niż w tym roku. Oprócz malejącej ilości palaczy przyczyną spadków jest coraz większa popularność e-papierosów, przemyt oraz preferencyjne stawki dla cygar, tytoniu do samodzielnego wyrabiania papierosów oraz niektórych mieszanek.

Niepokojące dane

Zgodnie z danymi przedstawianymi przez Komisję Europejską z roku na rok, w Polsce sprzedaje się coraz mniej papierosów. W roku 2012 konsumenci w naszym kraju zakupili legalnie około 52,1 mld sztuk papierosów. Jeszcze rok wcześniej ta liczba była większa o prawie 10 proc. Podobne dane udostępniają producenci papierosów i sprzedawcy hurtowi. Według ich obliczeń w roku 2013 sprzedali oni 5 mld szt. papierosów mniej niż w roku 2012. Liczby te zrobią na nas jeszcze większe wrażenie, jeśli spojrzymy na dane z lat 2002-2008 zgodnie z którymi w Polsce sprzedawano rocznie od 75-100 mld. sztuk tradycyjnych papierosów. Pokazuje to, że na przestrzeni kilku ostatnich lat rynek zmniejszył się w tym czasie o prawie 40 proc. W tym samym okresie znacząco wzrosła sprzedaż tytoniu do samodzielnego przygotowywania papierosów, a ogromną popularność zyskał nowy wynalazek – e-papieros, który posiada coraz większe możliwości rozwoju.

Czy wszyscy rzucają palenie?

Przyczyn coraz mniejszych wpływów z tytułu akcyzy jest wiele. Polacy mogą obecnie wybierać spośród około 200 marek tradycyjnych papierosów. Większość z nich to marki z taniego i średniego zakresu cen. Stale rosnące koszty zakupu papierosów sprawiają, że konsumenci spoglądają w stronę innych alternatyw. Rozwija się szara strefa rynku – ludzie kupują produkty pochodzące z przemytu oraz mieszanki przeznaczone do samodzielnego przygotowywania papierosów. Ogromną popularność zyskały e-papierosy – urządzenia, które pozwalają znacznie ograniczyć koszty palenia oraz w mniejszym stopniu szkodzące zdrowiu niż tradycyjne palenie. E-papieros jest droższy w zakupie od zwykłej paczki papierosów, ale koszt nabycia zwraca się już po kilku tygodniach.

Wpływ akcyzy na rynek

Tytoń podobnie jak paliwa, oraz alkohol jest niezwykle ważnym źródłem zasilającym budżet państwa. Akcyza na wyroby tytoniowe składa się z dwóch części – procentowej oraz kwotowej. Podatek ten wynosi około 31 proc. ceny detalicznej od każdej paczki, co daje około 190 złotych na każde 1000 sztuk papierosów. Zgodnie z unijnymi przepisami akcyza na gotowe papierosy może maksymalnie wynosić około 90 euro/1000 szt. Zupełnie inaczej wyglądają przepisy dotyczące produktów do samodzielnego skręcania. Obecnie akcyza jest niższa niż w przypadku tradycyjnych papierosów, ale w przyszłości należy spodziewać się sporych zmian w tym temacie. Nie wiadomo też jaki los czeka e-palenie. E-papieros jest coraz bardziej popularny i w przyszłości może okazać się kolejnym źródłem wpływów do budżetu. Na koniec warto dodać, że zgodnie z prognozami w najbliższych 3 latach, oficjalna sprzedaż papierosów zmniejszy się o ponad 30 procent, co będzie wiązało się z kolejnymi wzrostami cen detalicznych.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *